macOS Sierra Üzerine SonarQube Kurulumu

Merhaba. Bu yazıda DevOps sürecinde kullanılan araçlardan biri olan SonarQube’ün macOS Sierra üzerine kurulumu konusu üzerinde duracağız.

SonarQube Nedir?

SonarQube (eski adıyla Sonar) Continious Integration (Sürekli Entegrasyon – CI) sürecinde kodu analiz ederek bugları, code smell’leri (kötü kod?) ve olası güvenlik açıkları 20’nin üzerindeki dilde (Java, Android, C#, PHP, Javascript Objective-C, Swift vb.) bulan ve raporlayan açık kaynak kodlu bir platformdur ve Continuous Inspection (Sürekli İnceleme) aracı olarak tanımlanabilir*. SonarQube raporunda kodlama standartları, tekrarlanan kodlar, birim testleri, kod kapsamı (code coverage), karmaşıklık (code complexity), hatalar ve güvenlik bulguları detaylı şekilde bulunur. SonarQube’ün avantajlarından biri de tamamen otomatik bir analiz ve build araçları (MSBuild, Gradle vb.) ve CI araçlarıyla (Jenkins, Atlassian Bamboo vb.) entegrasyon sunmasıdır.

macOS Sierra Üzerine SonarQube Kurulumu

SonarQube’ü kurmadan önce:

  • Root yetkisi olan (administrator – yönetici) kullanıcısı hesabında olduğunuzdan emin olun.
  • Sisteminizde JDK 8 kurulu olduğundan emin olun, SonarQube, JRE Java environment’ı tam olarak kurmadığı için JDK yüklemeyi önermiş. Java versiyonu öğrenmek için Terminal uygulamasına “java -version” yazabilirsiniz.

SonarQube’ü yüklemek için:

1-SonarQube’ü aşağıdaki yöntemlerle sisteminize yükleyebilirsiniz.

  • MacOS paket yönetici programı olan Homebrew ile kurabilirsiniz. Terminale aşağıdaki komutları yazarak hem SonarQube Server hem de analiz aracını kurabilirsiniz.brew install sonar
    brew install sonar-scanner
  • SonarQube’ü Docker Image ile de kullanabilirsiniz. Bu yöntem bu yazının kapsamı dışındadır. Bunun için şuraya göz atabilirsiniz.

 

Homebrew sizin için gerekli paketleri (dependencies) yükleyecektir. Yükleme bittikten sonra tarayıcınızdan localhost:9000/ adresine gidin. 9000, SonarQube’ün bu versiyonunda kullanılan varsayılan porttur.

localhost:9000/ adresine gittiğinizde sayfa bulunamadı hatası alırsanız SonarQube Server’in çalıştığından emin olun. Terminal’e “sonar status” yazarsanız çalışıp çalışmadığını anlayabilir, “sonar start” yazarak da çalıştırabilirsiniz.

SonarQube kurulumunu artık tamamladık. SonarQube Server 6.5 versiyonunda varsayılan oturum bilgileri:

  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: admin

SonarQube’ü Launch Daemons Olarak Belirleme

Bir önceki yazımda LaunchDaemons ve LaunchAgents konusuna değinmiştim. SonarQube’ün sistem başlangıcında çalışması için LaunchDaemon olarak eklenmesi gerekir. Bunun için Terminal’den:

sudo cp /usr/local/Cellar/sonarqube/6.5/homebrew.mxcl.sonarqube.plist /Library/LaunchDaemons

komutunu çalıştırarak SonarQube’ü LaunchDaemon olarak belirleyebilirsiniz. Path içerisinde bulunan versiyonu kurduğunuz versiyonla değiştirmeyi ve sisteminizi yeniden başlatmayı unutmayın.

Bu yazı SonarQube’ün 6.5 sürümü ile yazılmıştır. Farklı versiyonlarda ekran görüntüler ve yapılması gereken işlemler farklılık gösterebilir. Sonraki yazılarda SonarQube’ü özelleştirme, proje oluşturma ve analiz sonuçlarını değerlendirme konuları üzerine  devam edeceğiz. Sormak istediğiniz bir soru olursa bu yazının altına yorum yazabilir veya e-posta adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Takipte kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s