MediaMarkt’tan Televizyon Alınmazmış

 

Mediamarkt philips ban

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda biraz farklı bir konu üzerinde duracağız, müşteri memnuniyeti ve kızgın bir müşteriyi sakinleştirememenin ve üstüne daha da kızdırmanın markaya nasıl zararlar verebileceğinden bahsedeceğiz. Bu yazının üç suçlusu vardır: MediaMarkt, Philips ve ben. Detaylıca anlatıyorum, eksik yeri kalmasın.

Philips satın almadan önce keşke Google’da “Philips berbattır” diye aratsaydım* dedim, Hem de Dell** hikayesini bilmeme rağmen yapmayı unutmam, bugün bu blogu yazmama neden oldu. Tek amacım biraz etkili olması.

10 gün önce, Ümraniye MediaMarkt mağazına gittim ve 1500TL altındaki LED televizyonlara bakmaya başladım. Oradaki satıcı bana Philips 40PFK5300/12 modelini gösterdi ve ısrarla bunu önerdi. Mağazada cihazı test etme imkanım vardı evet ama cihazın yarısını. Yani MediaMarkt’ın sözde “Bakmadan Almam” sloganı %50 uygulanan bir şey. Mağazada cihazların uydu alıcı modülünü test etme imkanınız yok, cihazlara uydu kablosu bağlı değil. Cihaz uydu modülü kullanılmadan tam da beklentilerimi karşılayan üründü. Aldım ve eve geldim. Asıl hikaye buradan sonra başlıyor.

2 gün sonra çalıştığım yerden izin aldım ve Philips servisinin kutu açılışı ve kurulum yapacağı için evde bekledim. 13 Temmuzda Philips Sultanbeyli servisi geldi ve cihazı kurdu. Kurulum sırasında cihazı yine test ettim ve gerçekten uydu modülüne dokunmazsanız o fiyatta güzel cihaz. Kuran servis elemanı uydu kurulumuna geçti ve binada kaç uydu olduğunu sordu. 3 Cevabımın üzerine 3 veya 4 LNB kurulumu seçeneği ile uydu kurulumunu başlattı. LNB 1’de TURKSAT 4A bağlı. Cihaz 25dk LNB1’de takılınca kurulumu yapan kişi “Turksat uydunuzda, yani LNB1’de frekans düşüklüğü var.” dedi. Bende 2001 yılından beri kullanılan eski uydu alıcısının problemsiz çalıştığını söyleyince “eski alıcılar güç %1 bile olsa gösterirler. Ama bunlar akıllı, yani bunlar %85 gücün altında bulmazlar veya çok geç bulurlar” dedi. 15 – 20 dakika sonra “bunu böyle bırakın, en geç 1 saate bulur” dedi ve gitti. 3 saat bekledim, cihaz hala LNB1’dek Turksat’ı bulamadı. Ertesi gün apartmana uydu takan firmadan eleman çağırıp, televizyona bağladığımız kablodan sinyal ölçtürdüğümde %94 olduğu söyledi. Hatta yanımda 2014 model bir uydu alıcısını kurdu. Yani aldığım televizyonun bu konuda sıkıntılı olduğu böylece anladım.

O gün, Philips’i tekrar aradım ve bir servis daha ayarlattım. Düşünün 3 günlük televizyona 2. kere servis geliyor. Turksat 4A kurulumuna geldiler. Burada bir noktaya dikkat etmek gerekir, daha 2014 üretimli bir cihaz yeni uyduları bulmaktan aciz. Servis geldi, usb bellek ile yazılım güncelleştirmesi yaptı ve ardından LNB taraması ile bütün uyduları ekleyip gitti. Önce problemin çözüldüğünü zannettik. Televizyonu izleme başladık, cihazın üzerinde 3 uydudan toplamda 6000 küsür kanal eklenince cihaz berbat bir şeye döndü. Açıkçası bunun tanımını yapacak kelime bulamadım. Kanal listesi 15 saniyede geliyor, Smart’ta uygulamalar 15 saniyenin altında açılmıyor, kaynaklar (hdmi, smart,uydu,tv) arasında geçişi 20 saniyelerde.  Belki de bu fiyata bu performans normaldir. Smart Browser’dan film açtık, 2. dakikada cihazda görüntü dondu, ardından ses takıldı. 5 dakika bekledik cihaz komutları algılayamayınca fişini çekerek yeniden başlattım. Sebebinin 6000 küsür kanaldan kaynaklandığını düşünüp, evde Hotbird ve Digitürk’ü kullanmadığımız için tekrar uydu taratıp bu defa Hotbird ve Digitürk’ü kurmaması için seçmeyecektim, sadece Turksa’ı seçecektim. Taramayı başlattım ve tam 5 saat beklediğim halde yine Turksat’ı bulamadı. Ürünün 6. günü ve aldığınız ürün çalışmıyor. MediaMarkt’ın müşteri temsilcisini aradım. Problem anlattım ve ürünün yazılım hatalı olduğu ve iade istediğimi söyledim. Müşteri temsilcisi ürünü mağazadan aldığımı ve test etme imkanımın olduğunu ve kutuyu açtığım için ürünü iade almayacaklarını,  iade alabilmeleri için Philips servisinin hataya dair bize bir belge vermesi gerektiğini söyledi. Bende mağazada ürünün hatalı modülünü (uydu modülü) test ettirmeyerek müşteriyi kandırdıklarını ve ayıplı mal sattıklarını söylediğimde önce sessiz kalarak cevap vermedi. Israrla iade etmek istediğimi ve kandırıldığımı söylediğimde yüzsüzlük boyutuna ulaşarak tekrar aynı şeyi söyledi. Yani,

MediaMarkt’ın MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE MÜŞTERİ İLİŞKİSİ ÜRÜNÜ SATANA KADARDIR. MEDIAMARKT YALAN SÖYLER.

Philips müşteri hizmetlerini aradım, problemi anlattım. Bana kanal listesi indirdip kanal listesini televizyona aktarttılar. Burada parentez açmalıyım. Cihazın uyduları bulmadan kanal listesiyle çalışması tamamen uydu tarama kısmının yazılım hatasıdır. Bu durum, şununla aynıdır, hayal edin. Laptop aldınız, DVD okuyucusu bozuk. Format atamıyorsunuz ve DVD okuyucuda hata var diye servise gidiyorsunuz, servis harddiskinize işletim sistemini başka bir yerden yükleterek “Hayır ürünün dvd okuyucusu hatalı değil, bakın bilgisayar açılıyor” gibi saçma bir cevap veriyor.

Bu iki durum aynıdır. Cihazın uydu modülü, uydulara tespit etmeden yazılım hatasından dolayı, Philips kanal listesini manuel olarak aktarmaktadır. Philips Müşteri Temsilcisine bunun yazılım hatası olduğunu ve bana ayıplı mal satıldığını söylediğimde hayatım boyunca hatırlayıp hatırlayıp güleceğim cevabı vermiştir.  “Ürünün arızalı olabilmesi için, ayıplı mal sayılabilmesi için donanımsal arızası olması gerekir” dedi. Yani teknoloji mağazasına gidin, çamaşır makinesi alın, ama beyninde program yüklü olmasın, sizde eve getirip çamaşır yıkamayı deneyin. Yetkiliye de aynı bu cevabı verdiğimde hatırlayamadığım başka şeyler gevelemeye başladı. İnatla ürünün ayıplı mal olduğunu ve yazılımı bozuk olan ürünü nasıl ayıplı saymadıklarını sormaya başladığımda ise bana servis yönlendireceklerini ve servisin “hata raporu” tutması gerektiğini söyledi.

Bugün yani 21.07.2015 tarihinde eve servis geldi ve gelme sebepleri, müşteri hizmetleri tarafından Turksat 4A Kurulumu olarak aktarılmış. Yani Philips Müşteri Hizmetleri, kızgın bir müşteriyi sakinleştirmek yerine, müşteriyi aptal yerine koyarak daha da kızdırmıştır. Gelen servise de cihazdaki hataları gösterdim. Düşünsenize cihazda kanal yüklü değil, cihazı yeniden başlatıyorsunuz ve cihaz kendine gelene kadar üzerinde kanal olmamasına rağmen size 10 saniye rastgele kanal izletiyor. Hatta servis kullanırken bile cihaz takıldı, servis de fişi çıkartarak resetlemek zorunda kaldı. Bunu üzerine “bakın üründekiler hataları gösrüyorsunuz, hata raporunu yazın ben bunu iade edebileyim dediğimde “ürün hatasına biz karar vermiyoruz. Müşteri hizmetleri bizi arıyor, biz ürünü alıp onlara gönderiyoruz onlar da ekranda bozuk pikseller veya düz çizgiler varsa üretim hatalı diye size belge gönderiyorlar” dedi. Yani Philips Müşteri Temsilcisi tarafından şahsıma 2. kere yalan söylenmiş oldu.  Servis anlatmaya devam etti, “Hata Raporu” diye bir belgenin bulunmadığını söylediğinde gerçek anlamda kan beynime sıçradı. PHILIPS MÜŞTERİ HİZMETLERİ TARAFINDAN,  3. KEZ APTAL YERİNE KONDUM. Bunun üzerine MediaMarkt’ı aradım ve olayları anlattım, aynı sözleri söylemeye başlayınca Tüketici Hakem Heyetine gidip, dava açmaya karar verdim.

PHILIPS ve MEDIAMARKT BERBATTIR. PHILIPS YALAN SÖYLER, MEDIAMARKT SÖZDE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE SAHİPTİR. PHILIPS MARKA TELEVİZYON ve MEDIAMARKT’TAN ÜRÜN ALINMAZMIŞ.


Güncelleme 1: 

Açıkçası bu olaya şahit olana kadar biraz da olsa MediaMarkt’tan umudum vardı. Benimle iletişime geçeceklerini ve kızgın bir müşteriyi sakinleştirip müşteri hizmetlerinin aslında iyi olacağını düşündüm, fakat yanılmışım. Öyle bir müşteri hizmeti düşünün ki size ulaşmak için Twitter üzerinden bilgilerinizi talep ediyor, 1 saat arayla gönderiyorsunuz ve 3 gün geçmesine rağmen sizinle iletişime geçmiyorlar. Bu müşteriyle dalga geçmek demek değil de nedir? Bir firma düşünün ve küçük bir söz olan “sizi arayacağız” vaadinin arkasında bile duramıyor. Bir firmanın müşteri ilişkileri bu kadar da berbat olamaz, değil mi?

Mediamarkt iletişim

 


Güncelleme 2: 

Philips Sultanbeyli servisi 27.07.2015 tarihinde tekrar evime geldi. Servisi daha önce arayıp cihazın arızalı olduğunu kabul edin demiştim ve 27.07.2015 tarihine cihaza “Standby” yükleyeceklerini ve bütün problemin çözüleceğini, eğer çözülmezse arızalı olduğunu kabul edeceklerini söylemişlerdi. Servis geldi, cihazın yazılım versiyon numarasına baktı, ofisini aradı ve cihazın zaten son versiyonda olduğunu söyledi. İşin tuhaf yanı cihaza kanal listesi zaten son versiyon yüklendikten sonra aktarılıyor ki servis bu işlemi 3 kere yaptı. Yani cihazın son versiyonda olduğu bildikleri halde benim dava açmamı geciktirmek ve beni oyalamak için resmen yalan söylediler. Servis yetkilisi beni telefona istedi. Cihaza güncelleme geleceğinden bahsetti. Cevabım aynı oldu: “Beyefendi ben büyümesi için eve çocuk değil, çalışması için televizyon aldım ve bu televizyon şu an çalışmıyor, yazılımı hatalı ve siz bana diyorsunuz ki 6 ay sonra bu televizyona güncelleme gelecek. Bebek mi büyütüyorum ben?”. Bunun üzerine servis “eğer eleman geldikten sonra arıza devam ederse arızalı belgesini vereceğiz” lafını unutup, arızalı belgesini veremediklerini ve genel merkeze bu konuda danışmaları gerektiğini söyledi. Yani, servis artık sayamadığım defa yalan söylemiş oldu ki Philips’in yetkili servisi.

Hakem heyetine dava açacağımı ve servise geldiklerine dair belge talep ettiğimde şu an çamura yatma modundalar ve TARAFIMA SERVİS BELGELERİNİ İLETMİYORLAR!. Dava açmamam için bana delilleri ulaştırmıyorlar. Philips müşteri hizmetlerini arayıp belgeleri göndermelerini talep ettiğimde ise “mail atın, biz yardımcı olamıyoruz” gibi absürt bir cevap aldım. Planım eğer servis belgeleri elime iletilmez ise; televizyona manuel olarak yüklenen kanal listesine “Hotbird” kanallarını eklemek için uydu kurulumuna geçip uydulara taratacağım ve cihaz yazılım hatasına gelip uyduları bulmayacak ve servisi çağırıp, servisle olan konuşmalarımı video kaydına alıp servisin geldiğini ve mahkeme için delilleri sakladığını beyan edeceğim. Eğer varsa başka bir yolu: metehantoksoy@gmail.com adresinden bana ulaşıp bana yardımcı olabilirsiniz.

Dipnotlar:

*: Arama sonuçlarının bir kısmı şöyle :

https://www.facebook.com/PhilipsSverige/posts/446027112158798
http://philips.pissedconsumer.com/philips-tv-customer-service-sucks-20100130169502.html
http://brand-reviews.philips.com.tr/7543-tr_tr/47PFK6309_12/philips-philips-6000-series-full-hd-led-tv-47pfk6309-119-cm-47-inc-full-hd-led-tv-cift-cekirdekli-dvb-t-c-s-s2-2-tarafl-ambilight-ve-smart-tv-ile-reviews/reviews.htm?page=6&sort=submissionTime
http://brand-reviews.philips.com.tr/7543-tr_tr/47PFK6309_12/philips-philips-6000-series-full-hd-led-tv-47pfk6309-119-cm-47-inc-full-hd-led-tv-cift-cekirdekli-dvb-t-c-s-s2-2-tarafl-ambilight-ve-smart-tv-ile-reviews/reviews.htm?page=2&sort=rating&dir=asc
https://www.sikayetvar.com/philips-tv-berbat-otesi-bir-urun
http://kesmecekarpuz.com/evlerden-uzak-bir-televizyon-philips-42pfl4307k12-dvb-s-fhd-3d-smart-led-lcd-tv/

** : Jeff Jarvis‘in  What Would Google Do? (Google Olsa Ne Yapardı?) kitabında anlatılan hikaye. Kitabın yazarın 2005 yılında müşteri memnuniyetinin düzgünlüğü ve cihazların fiyatı yüzünden Dell marka bir cihaz alır. Cihazı ilk kullanmaya başladığından beri sıkıntılar yaşar. Sorunun halledilmesi için saatlerce telefon görüşmesi yapar ve her defasında ürün problemi çözülmeden geçiştirilerek ve üstüne başka problemle geri gelir. Sonunda Haziran 2005’te bununla ilgili blog yazısı yazar, burada insanların Dell satın almadan önce “Dell sucks”(Dell berbattır) diye googleda aratacağını düşünerek yazar bloguna Dell’in berbatlığıyla ilgili bir kaç paragraflık bir yazı yazar. Ardından bir anda insanlar o blogdaki o yazı etrafında toplanmaya başlar, link verip yorum yaparlar ve resmi olmayan bir “Dell karşıtları” kulübü kurarlar. En sonunda yazarın blogu ve bu yazısı Google’da yapılan “Dell” aramalarında Dell’in ana sayfa linkinin birkaç satır altında gözükmeye başlar. Müşteri memnuniyetsizliği ve hakkında yazılan diğer haberler yüzünden, Dell’in hisseleri %50 değer kaybetti. Jeff’e göre bu düşüşün suçu tamamen kendinin değilmiş. Jeff, sadece Dell’e kızgın olan müşterileri birleştirmişti. Ağustos 2005’te BusinessWeek, “Dell: Blog Dünyasında” diyerek olaya kendi sayfasında yer verir. Arından Jeff, Micheal Dell’e blogunda açık bir tavsiye yazısı yazmış. Nisan 2006’da Dell, Jeff’in blogunda tavsiye ettiği her şeyi yapmaya başlamış ve tek tek hakkında yazı yazan herkese ulaşmış. Hatta bir çoğunun evine teknik destek personeli göndermiş. Hikayenin devamı için kitabı satın alıp okuyabilirsiniz. Google Olsa Ne Yapardı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Lütfen daha fazla insana ulaşması için yazıyı sosyal ağlarda paylaşıp Repost yapınız ki daha fazla insan mağdur olmasın. İyi günler. 

MediaMarkt’tan Televizyon Alınmazmış” üzerine 6 yorum

 1. Herkes her şeyden biraz anlar ve her şeyin üstadı olduğu iddiasıyla her şeyin üstünden ekmek yemek için adımını atar.. ne arayan soran olur ne de mağdurları koruyacak sistem.. ha kanunlar mı vardır ama kanun uygulayıcılarına ulaşmak ve hangi kanunu uygulayacaklarını da öğrenmelerini sağlamanız gerekiyor çünkü onlarda her şeyden her şey kadar anlar. Ülkemizi teknolojide gelişen ülkelerin döküntü mamullerinin çöplüğü yapanlara yazıklar olsun… Devlet olmak veya oldum sanmak !!!.

 2. Son durum nedir?
  Tüketici Hakem Heyetine başvurdunuz mu?

  Bildiğim her servis eve gelip ürün tamiratı yapıyorsa kağıt bırakır. Fatura tarzında. Acemiliğinize gelmiş ilk başta istememişsiniz.

  • Bırakmıyorlar, defalarca istedim. Donanımsal bir işlem yaptığımız için bırakmıyoruz dediler. Yazılım hatasından dolayı da ürün iadesi olmuyor dendi. Tüketici mahkemesinde hala dava. Aylar süreceği bilgisi verilmişti. Sonucu bekliyoruz.

   • Merhaba.
    Yardımcı olur mu bilmem ama..Kapıdan satış ile ilgili yakın bir tanıdığımı mağdur edeceklerdi ki..
    3 avukata danıştım sonuç sıfır.Adını hatırlamıyorum ama Kadıköy’de bir TÜKETİCİ ( onların dediğini yapsaydım hakikaten tükenirdim.) Derneği’ne sordum karın doyurucu bir bilgi vermediler..Detaya girmeyeyim satılan ürünün piyasa değeri 70 lira ama 380 liraya sözleşme yapmışlardı.Bu arada fatura da yok!
    Bende Sanayi Bakanlığı’ nın İstanbul şubesini aradım durumu izah ettim dilekçe ve diğer eklerle birlikte gönderdim ve sonuç lehime çıktığı gibi o firmaya da ceza kesmişlerdi.
    Bu tarz ürünlerde denetleme ve satış iznini bu bakanlık veriyor.Şimdi ki adı değişti sanırım ama isterseniz telefon açıp durumu izah edin, belki daha kısa sürede çözülür.

   • Açtığım dava, Philips’in cihaza 1 yıl sonra cihaza yazılım güncellemesi gelmesi ile düşürüldü, fakat cihazın hala yavaşlığı, takılması, kanal düzenlenememesi vs. devam etmekte. Sadece Turksat 4A’yı bulabiliyor şu an.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s