Android’e İlk Selam!

android development

Merhaba arkadaşlar. Uzunca bir aradan sonra yeniden bir yazı yazmaya başladım. Bu yazı, yazacağım Android Uygulama Geliştirme Serisinin ilk yazısı. Bu serinin asıl amacı Android’e başlarken nası başlayacağınızı göstermek ve devamında kafanıza takılan noktalarda yardımcı olmasıdır. Kaynak kodlarını GitHub üzerinden paylaşıyor olacağım.

Android ile ilgili temel bilgi almak için şu yazımı, GitHub‘ın ne olduğu ve nasıl kullanılacağı hakkında bilginiz zayıf ise Sezgin Ege‘nin şu yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Referans paylaşımlarını yaptığımıza göre artık Android’e merhaba diyebiliriz.

Android’e uygulama geliştirmek için bir kaç IDE’miz mevcut. Benim deneyimlediğim iki IDE var. Android Studio ve Eclipse ADT. Android yazılarım boyunca Android Studio‘yu kullanıyor olacağım. İndirme linkleri isimlerde mevcut. Fakat belirtmem gerekir ki Android Studio henüz beta sürümünde. Bundan dolayı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Size tavsiyem Android Studio kullanırken özellikle şu beta versiyonlarda son sürümleri stabil versiyonlar gelene kadar yükleyin. Çünkü her güncelleme yeni bir hata çözümünü içerir.

Android Studio Kurulumu: 

1-) Android Studio’yu indirmek için şu linke tıklayın. “Download Android Studio Beta vX..x.xx” butonuna tıklayın.

android-studio-indir

2-) Kullanıcı sözleşmenizi kabul edin ve “Download Android Studio Beta vX.x.xx” butonuna tıklayın.

android-studio-2

3-) İndirme işlemi başladığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Ardından Android Studio indirilmeye başlanacaktır.

android-studio-3

4-) İndirme tamamlandıktan sonra kuruluma geçebiliriz. Kurulum sırasında “JDK NOT FOUND” hatası alırsanız, şu adresten bilgisayarına uygun Java Development Kit(JDK)‘i indirip kurmalısınız. Eğer sisteminizde JDK mevcut ve siz yeni versiyonu kurmak istiyorsanız önce eski versiyonu silmeyi unutmayın. Eski versiyon ile yeni versiyonun aynı anda kurulu olması başınızı biraz ağrıtabilir.

Not: Bazı Windows işletim sistemli bilgisayarlarda kurulum programı, Java(JDK)’nın nerede kurulu olduğunu bulamayabilir. Bu durumda yapmanız gereken JDK’nın yolunu sisteme el ile tanıtmak. Bunun için aşığıdaki yolu takip edin:

Bilgisayarım (Computer) > Sistem Özellikleri (System Properties) > Gelişmiş Sistem Seçenekleri (Advanced System Properties).

Açılan pencereden “Gelişmiş (Advanced)” tabına geçin ve ordan “Ortam Değişkenleri (Environment Variables)tabına geçin. “Yeni (New)” butonu ile yeni sistem değişkeni yaratın. Ardından yeni sistem değişkeni ad olarak  “JAVA_HOME“, değer olarak  “C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_25” ayarlayın

android-studio-4

5-) İndirilen zip arşiv dosyasını unzip edip “studio.exe“yi çalıştırıp kurulumu başlatın.

Kurulumu bu kadar detaylı anlatmamın nedeni, kurarken benim de bu hataları almam ve bir kaç arkadaşımdan gelen sorulardır.  

Kurulum tamamlandı. Artık yazılım geliştirmeye başlayabiliriz. Bir sonraki Android Studio’nun kullanımından, kısayollarından bahsediyor olacağız. Bir önceki kadar ara vermeden serinin 2. yazısını yayınlayacağım. Benimle İletişim sayfamdaki kanallardan iletişime geçebilirsiniz, veya bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Takipte kalın 🙂

Android’e İlk Selam!” üzerine 4 yorum

  1. Geri bildirim: Androıd Studıo da Nedir? | Metehan Toksoy
  2. Geri bildirim: Android – Android Mimarisi, Activity ve Fragment! | Metehan Toksoy
  3. Süper bır gırıs olmuş sevıyeyı düşük tutmanız daha çok kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır çok çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s