Okay Glass!

OkayGlass!

Google Developer Group Istanbul (GDG İstanbul)‘un düzenlediği Ocak 2014 etkinliğinde Google Glass ile yönetilebilen WebCar, Google Glass’ın günlük kullanımı, GDK ve Mirror API ve PHP Framework’ü Laravel den bahsedildi. Etkinlik sonrasında bir süre Google Glass’ı kullanma fırsatı buldum. Etkinliğin Google Glass ile olan tarafında WebCar ve Google Glass‘ın ne olup ne olmadığından bahsedildi. Şimdi orada dinlediklerimi üzerine kendi Glass deneyimimi ekleyerek sizlere aktaracağım.

Glass’ın Tanıtım Videosu:

Nedir bu Google Glass demeden önce teknik detaylarına göz atalım.

Google Glass Teknik Özellikleri

►Google Glass, Google’ın Project Glass isimli projesinin ürünüdür. İlk başlarda kafa bandı olarak tasarlanan glass, sonunda bu küçük boyutlarına ulaştı ve Amerikadaki kullanıcılara sunuldu.

►Google Glass’ın aslında bir ekranı yok. Glass, projektör ve yansıtıcı yüzey yardımıyla size görüntü iletiyor. Bu projektör 25 inch büyüklüğünde bir ekran oluşturuyor ve görüntü yaklaşık 2.5(8 feet) metre uzaktaymış gibi oluşuyor. Bu yüzden gözünüz miyop ise Glass’ın görüntüsünü bulanık görüyorsunuz.

5 MP kamerası mevcut. Video kaydı 720p.

►Size sesini kulak arkanızdaki kemiğinizi titreterek iletiyor.

Wifi – 802.11b/g standardına ve telefonla iletişim kurabilmek için Bluetooth 4.0‘a sahip.

►Glass’ın kendine ait mobil bağlantısı ve GPS alıcı mevcut değil. Bu tip  veriler için telefonunuza muhtaç. Ne yazık ki eğer telefonunuz yok ise Glass’ın pek bir esprisi kalmıyor.

►Glass, 16GB toplam alana sahip fakat Android gerçeği Glass’ı da etkilemiş olsa gerek, kullanımıza açık yaklaşık 12GB alan kalıyor.

►Glass ve pil. Glass’ın eksik yanlarından biri. Fakat Glass’ın boyutunu düşünürsek, pil için ayrılan alanın boyutunun küçük olduğuna varabiliriz. Bu küçük pil ile Glass, çok yoğun kullanımda (Hangouts üzerinden video gibi) 45 dakika ile 1 saat arasında bir süre dayanabilmekte, normal günlük kullanımda kullanan kişiye bağlı olarak 1 güne kadar çıkabilmektedir. GDG İstanbul üyelerinden Murat Yener ve Tahsin Dane ile yaptığım konuşmada bana çantalarında Harici Batarya ile gezdiklerini söylediler.

►Ve tabiki de Google Glass Android kullanıyor. Android 4.0.3 ile gelen Google Glass’ı, Google Glass’a dönüştüren şey aslında Glass Home Launcher ve bu launcher ile uyumlu çalışan Browser, Camera gibi uygulamalar. İnternette bulmak mevcut. Normal telefona kurmak ne derece işlevsel olur orası tartışılır. Fakat ben Galaxy S3’üm üzerine yükledim. Bir sonraki yazı onun üzerine ve en yakın zamanda gelecek. Tam vakit veremiyorum çünkü şu an taşınma işimden dolayı çok vakit bulamıyorum.

     

     ▬Glass’ın teknik özelliklerinden sonra GDG İstanbul ekibinin de bahsettiklerinden yola çıkarak  Glass Nedir, Ne Değildir üzerine konuşalım.

►Glass bir telefon değildir. Çalışmak için telefonunuza ihtiyacı vardır.

►Glass çok iyi bir yardımcıdır. Telefonunuzu cebinizden çıkarmanızın zor olduğu veya çıkarmaya üşendiğiniz durumlarda Glass yardımcınız. Mesela ters yönde dönmeye uğraşan bir IETT otobüsünü, veya düşmekte olan bir yaprağı Glass ile yakalayabilirsiniz.

►Glass GoPro değildir. Günlük kullanım kamerasına sahiptir.

►Glass’ın kendine ait marketi vardır. Glass’a uygulama iki şekilde geliştirebilirsiniz. Mirror API veya GDK. Buradan Glass Development‘a ulaşabilirsiniz.

►Glass bir müzik çalar değildir. Glass’tan FLAC netliğinde ses beklemek seyyar satıcılardan Beats alıp orjinal olması beklemek gibidir. Boşa ümit.

►Glass asistanınızdır. Resim çeker, video konferans yapar, sizi adrese yönlendirir, kişilerini arar, mesajlarınızı size gösterir, Glass ile mesaj atabilirsiniz, ve marketteki uygulamaların eklediği özellikleri görebilirsiniz. Sunumda Bank Asya’da proje lideri  Furkan Horasan ve ekibi tarafından geliştirilen Asya Mesaj uygulaması Furkan Horasan tarafından tanıtıldı. Hesabınız ile Asya Mesaj uygulamanız güvenli bir şekilde eşleştikten sonra kartınızdan veya hesabınızdan herhangi bir harcama yapılması durumunda anında Glass’ınıza Push Notification alıyorsunuz. Bir dipnot geçmek gerekirse  Türk bankaları arasında Glass’a ilk uygulama geliştiren banka Bank Asya‘dır. Diğer bankalarında teknolojiye bu kadar hızlı adapte olmalarını umut ediyoruz.

►Glass’ın üzerinde jiroskop, ivme ölçer ve manyetometre bulunmaktadır. Gdg İstanbul’un etkinliğinde Muharrem Taç,  WebCar‘ı tanıttı. Web üzerinden kumanda edilebilen bir araba. Projenin arkasında ciddi bir emek olduğu aşikâr. İşin en güzel ve ilginç tarafı ise, bu webden kumanda etmek olayını Google Glass‘a entegre etmiş ve Glass’ı kullanarak uzaktan kumandalı arabayı yönlendirdi. Fakat bir durum söz konusu arabayı seri biçimde kumanda etmek isterseniz başınız dönebilir.

►Glass’ın GPS‘i yoktur. Glass üzerindeki koşu uygulamaları telefonunuzun GPS’ini kullanır.

►Glass’ın ekranı yok. Glass’ta film izleyeceğim diye hayaliniz olmasın. Projektörünün çözünürlüğü 640*360.

►Glass’ın kendine ait Wifi‘ı mevcut. Daha önceden tanımladığınız ağlara bağlanabilirsiniz. Fakat dışarıdayken telefonunuzdan Glass’ınıza Hotspot açmanız gerekir çünkü Glass’ın Mobil Şebeke iletişimi mevcut değil.

Glass Nasıl Kullanılır? 

asade9ez

Glass’ı taktık fakat nasıl kullanacağız? Glass, siz onu uyandırmadıkça veya bir uygulama Glass’ın uykuya geçmesini engellemedikçe  uyku modundadır. Yanında bulunan TouchPad‘e  dokunarak aşağı sürüklediğinizde Glass uykusundan uyanıp bizi dinlemeye başlıyor. Glass’ın komutları İngilizce. Umarız Glass, piyasaya sürüldüğünde Türkçe yönlendirme desteği eklenmiş olur.

ypu8ube8

Glass’ı uykusundan uyandırdıktan sonra “Okay Glass” diyerek Glass’ın bizden komut beklemesini sağlıyoruz. “Okay Glass” dedikten sonra Glass, ekranda komut listesini kaydırmaya başlıyor. “take a picture“, “record a video“, “get direction to” gibi komutları mevcut. Bir komut algıladıktan sonra Glass, verdiğimiz emri uygulamaya başlıyor. Glass’ı kullanmak bu kadar basit. “Okay Glass” ekranında toucpad’e dokunarak elimizi (yanlış hatırlamıyorsam) sağa doğru kaydırdığımızda en son yaptıklarımız karşımıza çıkıyor. En son attığımız mesaj, aldığımız Push Notification, çektiğimiz resim vb.

Günlük Kullanımda Glass

Glass’ın yapabildikleri sadece bunlar değil! Glass her işte yardımcı olabiliyor. Örneğin itfaiye. Bir itfaiye eri ve uygulama geliştirici tarafından geliştirilen bir uygulama, itfaiye erlerine en yakın yangın musluğunun yerini gösteriyor, yangın çıkan binanın planını itfaiyer erine göstererek itfaiye erinin içeridekileri en kolay ve en hızlı biçimde çıkarmasını sağlıyor veya bir aracın içinde sıkışan biri varsa o aracın tahliye noktalarını belirleyip itfaiye erine işaret ediyor. ( Kaynak: Hürriyet )

Bir diğer örnek de sağlık sektöründen. Bir estetik cerrah, ameliyata Google Glass ile giriyor ve ameliyat sırasında kafasını kaldırmadan konuşarak ve tek el hareketiyle tüm bilgilere ulaşabildiğini söylüyor. Estetik ameliyatlarda doktorun konsantrasyonu önemli olsa da, daha dikkat gerektiren ameliyatlarda gelecek için önemli ipuçları barındırıyor. ( Kaynak: Webrazzi )

Çoğu insanın düşüncesi Google Glass’ın da telefon gibi insanın dikkatini dağıttığı yönünde. Fakat Glass, bu suçlamayı hak etmiyor. Telefona bakarken gözünüzü tamamen yoldan ayırmanız gerekiyor ve en az 1 elinizin telefonda yapacağınız işle ilgilenmesi gerekiyor. Basit düşünelim. Navigasyon cihazınızı seyir halinde ayarladığınızı düşünün. Bir eliniz ve gözleriniz navigasyon cihazınıza odaklanacaktır fakat Glass’ta durum böyle değil. “Okay Glass” “Get Direction To” ve işiniz bitti. Gözünüzde her daim götüntü de olmuyor. Glass, sadece size uyarıda bulunacağında açılıp nereye gitmeniz gerektiğini söylüyor ve gösteriyor, sonra kapanıyor. Glass ile ilgilenseniz bile, yol hala görme alanınızın içinde kalıyor. Araç’ta Google Glass’a değinmişken sürücüler için Glass’a yazılan bir diğer uygulamadan bahsedelim. DriveSafe App.  

DriveSafe App, Glass üzerinde bulunan göz retina sensörleri sayesinde uygulama açıkken eğer uykunuz gelirse iris hareketleri takip edip  uyumak üzereyken sizi uyarıyor ve hemen en yakındaki dinlenme tesisinin yol haritasını size çıkarıyor ve müzik açmanızı veya bir kahve molası vermenizi öneriyor. Ayrıca DriveSafe App, kullanıcılara göre çok başarılı bir navigasyona sahipmiş.  ( Kaynak : ShifDelete

Ayrıca, Glass modüler yapısı sayesinde gözlük camınızı Glass üzerine takabiliyorsunuz.

GDG İstanbul ekibindeki Glass kullanıcılarına sorduğumda ilk başta insanların tedirgin olduğunu söylediler. “Şu an kaydediyor musun, şu an açık mı”  gibi sorular aldıklarını söylediler. İnsaların biraz tuhaf ve meraklı gözlerle baktıklarını söylediler. Bunun doğal bir tepki olduğunu hepimiz biliyoruz. Matrix’ten fırlamış gibi olduğunu kesin. 

Sonuç olarak Glass, sadece giyilebilir teknolojiler için bir prototip. Piyasaya telefonlarımızın yerini almak için sürülmedi.  Glass sadece telefon deneyimimizi artırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için sürülen bir ürün hatta bir üründen ziyade hala prototip. Glass, çok sayıda kickstarter projesine öncü olmuş ve bizlere geleceğin telefonlarının giyilebilir teknolojiye dönüşeceğini göstermiştir. Glass, şu anlık   bilim kurgu filimlerinden fırlamış gibi gözüküyor. İleride direkt deri altımıza yerleştirilen bir çip, bütün teknolojiyi içinde barındırır mı bilemeyiz fakat Google Glass ve benzeri ürünler, şu anki teknolojinin en güzel modern ürünleri olabilirler. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s