Windows 8 Yükleme Sorunları ve UEFI Üzerinden Boot

 

Uzun bir aradan sonra blog yazmaya fırsat bulabildim. Bu yazımızda Windows 8 yüklü gelen bilgisayarlarda , Windows 8 kurulumu sırasında karşılaşılan sorunlar ve çözümleri, Windows 8 Kurulum USB’si nasıl oluşturulur ve UEFI bilgisayarda USB nasıl boot ettiririz konularına değineceğiz.

Bir virüs bulaşmasından dolayı üzerinde  Windows 8 yüklü gelen bir bilgisayara tekrar Windows 8 yüklemem gerekiyordu. Windows 8 her ne kadar kendi kendine format atabilecek özelliğe sahipse de temiz kurulum yapmak istedim. İlk başta karşılatığım şey cihazın üzerinde Windows 8 setup’u yüklü belleği boot etmemesiydi. Klasik bilgisayar açılırken F2 veya DEL tuşuna basıp BIOS ayarlarından boot seçeneklerinde USB Belleği en yukarı taşıyacaktım ve işim bitmiş olacaktı fakat durum pek de öyle olmadı. Bios ayarlarında donanım ilişkilendirmesi yoktu sadece başlangıç parametresi olan bir boot vardı. UEFI, Bios ayarlarından bazılarını almıştı. Boot ile ilgili ayarlar, tamamen UEFI üzerinden yapılıyordu. Fakat Windows 8 üzerinde yüklü gelen bilgisayar için, format belleği hazırlamak biraz uğraştırıcı.

Öncelikle:

 

Windows 8 Single Language Nedir?

Windows 8’in sadece bir dil destekli ve normal sürümden biraz daha az RAM tüketen bir sürümüdür. Daha az RAM tüketmesinin nedeni 1-2 özelliğin kırpılmış olmasıdır. Windows 8 Single Language, bilgisayarlara yüklenmiş olarak gelir. Yani Windows 8’li bir bilgisayar aldığınızda Pro sürüm değilse büyük bir ihtimal Windows 8 Single Language‘dir. Windows 8 Single Language olan bir bilgisayara başka bir dil barındıran Windows 8 Single Language bile yüklenemez. Kurulum başlar ve kurulum sırasında “Girilen ürün anahtarı yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor.” hatası alırsınız. Bunun nedenini ve nasıl çözüleceğini aşağıda yazmaktadır.

Uyarı: Eğer Bilgisayarınız Windows 8 Yüklü Olarak Geldiyse, Windows Keyinizi Bir Yere Not Alınız. Keyinizi görüntülemek için Windows 8 Product Key Viewer‘ı kullanabilirsiniz.

 

Windows 8 için GPT Format Belleği Oluşturmak

Üzerinde  Windows 8 yüklü gelen bir bilgisayar, GPT olmayan diskleri ve bellekleri Boot Device olarak algılamaz. Bu yüzden format belleğini GPT olarak biçimlendirip Format Belleğimizi öyle oluşturmamız gerekir.

Minimum 4 GB boyutlu bir bellek, Windows 8 iso’su ve Rufus programı.

Adım 1 : Buradan Rufus programını indirin.

Adım 2: Rufus, portable bir programdır. Yani exe’yi çalıştırdığınızda direkt çalışır. Oluşacak herhangi bir hatayı engellemek için rufus_v1.4.1.exe‘yi arşivden çıkararak yönetici modunda çalıştırın.

1

Adım 3: Rufus açıldığında Device bölümünden belleğinizi seçin. Partition Scheme olarak GPT’yi seçin. File System olarak FAT32’yi seçin. Cluster size olarak da default hangisi ise onu seçin.  Check device for bad sectors alanını işaretlemeyin. Quick Format ve Create extended label and icon file‘ı işaretleyin. Create a boot able disk using‘i işaretleyin ve  yanında bulunan menüden ISO Image seçin ve Disk simgesine tıklayın.

2

Adım 4:  Windows 8 ISO dosyanızı bulun ve açın.

3

Adım 5: Start’a basın ve işlemin bitmesini bekleyin. Sonrasında Windows 8 Single Language yüklü  bilgisayarların artık boot edebileceği ve temiz kurulum yapabileceğiniz belleğiniz hazır!

Hazırladığınız belleği boot etmeden önce  Windows 8 önyüklü gelen bilgisayarlarda Lisans Anahtarı, Bios’a gömülü olarak gelmektedir. Bundan dolayı bilgisayarınıza başka dilde bir kurulum yapmak istediğinizde veya Windows 8 Pro iso’su ile kurulum yapmak istediğinizde “Girilen ürün anahtarı yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor.” hatası alırsınız. Bunun tek nedeni Lisans Anahtarının Bios’a Gömülü olmasıdır.

Lisans Anahtarının Bios’a Gömülü Olması Ne Demektir? 

Microsoft, sahte işletim sistemi kullanımı engellemek için, Windows 7’de kullandığı OEM Activation 2.1‘i geliştirerek Windows 8’de OEM Activation 3.0 kullanmaya başladı. OEM 3.0 ile birlikte, Microsoft, Windows 8 yüklü gelen bilgisayarlara, keylerini BIOS‘a işledi. Yani Windows 8 yüklü gelen bilgisayarlarda Windows 8 Key’i bilgisayara zimmetlidir. Bilgisayarınıza Windows kurmak istediğinizde, kurulum bilgisayarda BIOS’a gömülü bir key olduğunu algılayacak ve o key ile aktifleşmeye çalışacaktır. Eğer, bilgisayarınızda gelen versiyonun aynısını kuruyorsanız yani üzerinde Windows 8 Pro ile aldıysanız Windows 8 Pro, Windows 8 Single Language Türkçe ile aldıysanız Windows 8 Single Language Türkçe kuruyorsanız sizden key istemeden kurulum gerçekleşecektir. Fakat farklı bir sürümü veya farklı bir dili kuruyorsanız “Girilen ürün anahtarı yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor.” hatası alırsınız.

Bios’a Windows keyinin nasıl gömüldüğünü ve OEM Actvation 3.0‘ın nasıl çalıştığını daha detaylı okumak isterseniz :  8.Enpedi.com (Link Direkt Yazıya Gider.)

 

Peki, Kurulum Sırasında “Girilen ürün anahtarı yükleme işleminde kullanılabilecek hiçbir Windows görüntü dosyasıyla eşleşmiyor. Hatasını Almamak İçin Ne Yapmalı? 

Windows 8 kurulum Belleğini oluşturduktan sonra, belleğin içindeki Sources klasörü içerisine şu dosyayı kopyalayın: ei.cfg

Bu dosya, kurulum sırasında kurulumun BIOS’taki keyi okumasını engelleyerek size menü sunuyor. Elinizde hangi versiyonun keyi var ise onu seçin ve ileriye basın.

 

UEFI bilgisayarlarda bellekten Boot nasıl yapılır buna değinelim.

 

Windows 8’e GPT Belleği Boot Ettirme

USB belleğimizi Bios’tan Boot ettiremiyoruz. USB Belleğimizi boot ettirmenin bir kaç yolu mevcut.

1. Yol: Bilgisayar Açılıyorsa

Bilgisayarınız kilit ekranına kadar bile açılıyorsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Belleğinizi bilgisayarına takın. Eğer kilit ekranında yapmak istiyorsanız sağ altta bulunan güç tuşuna tıklayın. Klavyeden “Shift” tuşuna basılı tutarak “Yeniden Başlat“a tıklayın. Eğer kilit ekranından sonra yapacaksanız, Charms‘ı açın(Fareyi sağ aşağıya götürerek) .Ayarlar’a Tıklayın. Güç‘e tıklayın. Yine klavyeden “Shift” tuşuna basılı tutarak “Yeniden Başlat“a tıklayın.

Eğer belleğiniz GPT ile biçimlendirilmiş veya Windows içerisinde Bootable dosya bulmuş ise açılan ekranda listelenecektir.

2. Yol: Bilgisayar Açılmıyorsa

Bilgisayarınızın kilit ekranı bile açılmıyorsa, bilgisayarınızı tamamen kapatın. Usb belleğinizi bilgisayarına takın ve bilgisayarınızın güç tuşuna basar basmak F1 tuşuna basılı tutun. Karşınıza belleğinizin de listelendiği aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır. Buradan belleğinizi seçin.

Windows 8 kurulumunda karşılaşılan hata(lar) ile ilgili olan yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan, sormak istediğiniz bir şey olursa iletişim kısmındaki iletişim adreslerimden benimle iletişime geçebilir veya yorum bırakabilirsiniz.

Herkese iyi günler 🙂

Windows 8 Yükleme Sorunları ve UEFI Üzerinden Boot” üzerine 77 yorum

 1. 40 saatlik bir araştırma sonunda nihayet işe yarar bişey buldum ne yaptıysam ne denediysem işe yaramamıştı ciddi anlamda teşekkürler ellerinize saşlık çok faydalı bir konu olmuş…

  • Bunun nedeni belleğinizin partition’dan olabilir.

   Bilgisayarım’a sağ tık yapıp “Yönet”e tıklayın. Açılan ekrandan “Disk Yönetimi”ne tıklayın. Oradan belleğinizi bulun. Büyük ihtimal “Ayrılmamış Alan” olarak belleğiniz orada gözükmeyecektir. Eğer ayrılmamış alan olarak gözüküyorsa sağ tık yapıp “Yeni Bölüm”e tıklayıp yeni bölüm oluşturun. Bu işlemden sonra rufus belleğinizi görecektir.

   Eğer “Disk Yönetimi” ekranında belleğiniz çıkmıyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir. Benim aklıma gelenler bilgisayarınızın belleği tanımaması, belleğin açılmayacak derecede arızalı olması yani ölmüş olması. Çünkü bir bellekte Donanımsal arıza olmadığı sürece veya bilgisayar tanımada sorun yaşamadığı sürece Disk Yönetiminde gözükür.

 2. Merhaba Metehan bey benim 8.1 pro kutu lisansım yaklaşık 2 ay önce çalınmıştı.microsoftla görüşmeden sonra yeni ürün gönderiyorlar istediğim çalan kişinin aldığı ürün anahtarını kullanmaması lütfen yardım edin bunu nasıl yapabilirim

  • Bu konuda çok bilgim bulunmamakla birlikte microsoft ile görüşerek bu sorunu halledebileceğinizi düşünüyorum.

   Bir de ek olarak tahminimce eğer size yeni lisans anahtari gönderiyorlarsa eskisini kullanılmaz hale getireceklerdir. Eğer size ayni lisans anahtarınızı göndereceklerse tekrar iletişime geçmeniz gerekiyor olabilir bu konuyla ilgili. Net bir bilgim olmadığı için size tam olarak yardımcı olamayacağım.

   • çok teşekkür ederim cevaplamanız bile kafidir, bu eski lisans anahtarını etkisiz kılın diye yazdığımda bu konuda yapabilecekleri birşey olmadığını söylediler çok tuhaf cidden başkasına bedavaya ürün kullandıracaklar.. aklıma gelen birde şu var formatda telefona gelen kod olayı telefon karşı tarafta olmadığına göre belkide etkinleştiremeyecektir sadece bir düşünce..

 3. merhaba laptopta kurulu olan windows 8 çalışmamaya başladı ve tarif ettiğiniz gibi usb bellekten win 8 uefi kurulum hazırladım. ama bir türlü flash bellekten kurulumu başlatamadım bios ayarlarından uefi modunu açmama rağmen bir türlü flashtan kurulum başlamadı. yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden…

  • Kurulum başlamadıdan kastınız nedir? Usb belleği mi boot etmiyor, direkt işletim sistemini açıyor veya boot ediyor fakat kurulum sırasında mı hata alıyorsunuz?

 4. hayır hiç bellekten boot etmiyor. bir müddet yanıp sönüyor bellekteki ışık sonra devam etmiyor boot… normal windows 8 i açmaya çalışıyor. ama tabi bozulduğu için karanlık ekranda kalıyor.

  • Başka bir usb ile denemenizi tavsiye edeceğim. Aynısı benim.başıma geldi. Bir bellekle yükleyemedim, farklı bellekle denediğimde yükleyebildim.

   Eğer bütü herşeyi harfoyen burada anlattığım gibi yaptıysanız sorun usb bellek kaynaklı gibi gözüküyor.

 5. Son olarak şunu sormak isterim çalınan kutu lisansın cd Türkçe idi yeni gönderilecek olanın ise İngilizce acaba eski cd ile yani Türkçe olanı yeni gelen ürün anahtarını kullanabilirmiyim yada Windows ingilzce kurup windows yükleme programıyla Türkçe indirip cd ye kaydedip format için kullanabilirmiyim.
  teşekkür ederim

  • Yeni gelecek olan da sizin eski cd nizde büyük ihtimal Windows single lamguage versiyonudur. Yani o key sadece o dildeki windowsda kullanılanilir. İngilizce kirulumi yaptiktan sonra windows tan dil paketi indirebileceginiz tahmin ediyorum.

 6. Yorumlarınız için teşekkür ederim . sizin söylediğiniz gibi tam İngilizcem yok ama bugün gelen mailde gönderilen ürünün Windows Professional 8.1 32-bit/64-bit Eng Intl Disk Kit DVD olarak geçmişler tam yazılanı anlamasamda söylediğinizi yapacağım kurup sonrada dil pakedini indiririm. tekrar teşekkürler emeğinize sağlık

 7. ben de ne yazılabilir dvd var, ne de flash bellek var. Ben bunu telefonum uzerınden kurmak istiyorum telefonda 6 gb boş alan var telefonumu kullanarak kurabilir miyim? yoksa flash bellek mi satın almalıyım?

  • Telefonunuzun belleğinin disk biçimini değiştirmenize telefonunuzun yazılımı izin vermeyecektir veya biçimlendirme sonucu telefonunuz kullanılmaz hale gelecektir.

   Windows 8 kurulu yapabilmek icin boş bir dvd’ye veya bir usb belleğe ihtiyacınız var.

 8. Hepsini yaptım aygıt kullan dedikten sonra usb drive(eufı) seçtikten sonra pc kapanıyor açılırken the selected boot device failed yazısı çıkıyor 2ayrı usb flashdan 2ayrı program rufus ve win7usbdvdtool ile gpt format belleği yaptım sonuç değişmedi 2gündür bakmadıgım yer kalmadı lütfen yardım edin. aygıt kullan dedikten sonra usb uefi yi seçiyorum pc resliyor açılırken the selected boot device failed yazısı çıkıyor 3farklı flashdan denedim olması kafayı yicem yardım edin lütfen

  • Aynısı başıma geldi. Kullandığın belleklerin ikisiyle de alakalı bir problem söylediğin problem. Bu konuda toshibanın bir belleğini satın alıp denediğinde problemim halloldu.

 9. aygıt kullan dedikten sonra usb uefi yi seçiyorum pc resliyor açılırken the selected boot device failed yazısı çıkıyor 3farklı flashdan denedim olması kafayı yicem yardım edin lütfen

 10. Benim sorunun siyah ekran, hiçbir şekilde başka görüntü alamıyorum, başlatırken neredeyse tüm f tuşlarını denedim. Monitörde güç var, bunu kırmızı olan ışığın maviye dönmesinden anlıyorum. Ne yapmalıyım?

  • Başlarken derken kastınız bilgisayarın ilk açılışı yani bios ekranındayken siyah olması ise bu bilgisayarınızın donanımsal bir problemi olduğunu veya ekran bağlantınız veya ekranınızda bir sorun olduğunu işaret edebilir.

   Eğer bios ekranından sonra siyah ekran ise bu işletim sisteminizin başlamadığının göstergesidir. Bunun nedeni de çökmüş, boot dosyaların zarar görmüş veya harddisk’teki varsa badsector’lerden biri işletim sisteminin yüklü olduğu sektöre gelmiş olabilir.

   Eğer siyah ekran kurulum sırasında yani boot yani yeni işletim sisteminin kurulumunda ise bu da bozuk kurulum cd si veya bellek veya kurulum dosyalarını gösterebilir. Bunun dışında kurulum bir donanım ile bağlantı kuramıyor olabilir ki bu genelde harddisk ile olur, siyah ekrandan sonra bir hata mesajı veya kasanın içinden bir beep sesi tarzı bir şey duyuluyor mu?

 11. ben bu dediklerinizin hepsini harfiyen uyguluyorum ama bilgisayarı kapatıp format için bilgisayarı yeniden başlattığımda usb takılı olduğu halde bilgisayar normal açılıyor.First Boot Device olarak USB yi seçdim ama normal açılıyor…

  • Belleğinizle ilgili bir sıkıntı olabilir. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama elimde 3 bellek vardı. İkisiyle atamadım, diğeriyle atabildim. Eğer atladığınız bir şey yoksa başka bir bellekle denemenizi tavsiye ederim.

 12. gunlerce ugrastim yabanci forumlarin altini ustune getirdim yapamadm usb ye o dosyayi attiktan sonra direk yukleme acildi cok tesekkurler emeğiniz icin

 13. Valla hocam adamın dibisin. Bizde en az 6 7 saat araştırdık en sonunda senin paylaşımını bulduk. İşe yarıyor gerçekten. Çok teşekkürler.

 14. slm hocam ben Windows 8 i yüklerken hersey tamamlandı ama finalizing your settings yazısına gelip bekliyorum bir türlü açılmıyor hatayı düzeltmeme yârdim et

 15. Merhaba, bilgisayarıma Windows 8 Pro cd ile format atmaya çalışırken Girilen ürün Anahtarı hatası alıyorum bios a Gömülü olduğundan bahsettiniz atmak istediğim Sürüm farklı sanırım bunu bios dan yada yeni bir bellek hazırlamadan bir yolu yokmu şuanda tabletten yazıyorum ve usb işlemlerini yapacak başka bir pc im yok yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

 16. merhaba windows 8 yerine windows 7 aynı şekilde anlattığınız gibi yapsak kurabilirmiyiz. ben windows 8 uefi bilgisayarı windows 7 ye döndüremedim. PC sony vaio 7 ye format atıyorum fakat sonradan sony nin sitesinden 1-2 sürücü yükledikten sonra internete çıkıyorum. yani formatta tüm sürücüleri görmesi için uefi heralde öyle olması gerekiyor. çünkü ben legacy modunu seçerek ancak öyle format atıyorum. uefi yi seçerek format atmaya izin vermiyor. selamlar

  • Aynı sorun bende de mevcut, yani UEFI modda iken Windows 7 yükleyemiyorum, ve yükleyememe nedenim uefi destekli hazırlanmış yani blogumdaki gibi hazırlanmış USB belleği boot etmemesi. Bunun nedeni bişmiyorum ama eğer Dual-Boot istiyorsanız UEFI modda ben başaramadım. CSM modunda dual boot yapabildim.

 17. Mete bey,
  Win 8 yüklü Lenovo Idea Pad Z585 almıştım 2 yıl önce.
  Sonra 8.1 güncellemesini yaptım. Ve ilk önce ekran parlaklık ayarı kullanılmaz hala geldi. Sonra wifi anahtarı pasif duruma geçti. Ethernet kablosuyla bağlantı kurabiliyorum sadece.
  Sonradan Lenovo’nun sitesinde gördüm ki Z585’ler 8.1 ile uyumsuzmuş ve yüklenmesini önermiyorlarmış.
  Şimdi garanti süresi de bitti. Sizce bu sorunu nasıl çözmeliyim?
  Tekrar 8 sürümünü yüklemenin bir yolu var mı?
  Şimdiden teşekkürler…

  • Windows 8’e geri dönebilirsiniz fakat cihazın üzerinde hangi versiyonla geldiğine bağlı. Windows 8 Single Edition ile geldiyse cihazın üzerindeki key i kullanabilirsiniz. Eğer cihaz Single ile gelmiş ve siz pro veya farklı versiyon Windows 8 yüklerseniz orjinalleştirmek için cihazın keyini kullanamazsınız.

   Garanti süresi hakkında kesin olmamakla birlikte bitmemesi gerekir yani format atmak garanti dışı bırakmaz ama servisi arayıp bilgi almanızı öneririm. Eğer servis getirin derse direkt verirseniz ve onlar yüklerlerse daha sağlıklı olur.

   Windows 8.1’i nasıl yüklemişseniz aynı yolla Windows 8’i yükleyebilirsiniz veya laptop’u aldığınızda eğer kurtarma DVD’si veya yedeği oluşturduysanız ondan da Windows 8’e dönebilirsiniz.

 18. Bunlardan hiç birisi işime yaramadı, yarayacağını ummuştum ama en azından çözüm yolu bulmama yardımcı oldu.

  Dell Laptop kullanıcısıyım UEFI oluşturana kadar neler çektim 🙂
  Sonunda buldum flash belleğimi bir türlü UEFI modunda görmüyordu, uzun araştırmalar sonucunda biraz oalyı çözdüm ve BIOS içerisinde http://kbimg.dell.com/library/legacy/kcswisdom/images/kcswisdom_sol_20140108140612/1366198793273.fig%203.jpg
  Resimdeki gibi bir alan buldum ve USB’den kuracağım için add boot option sonrasonda usb 2.0 memory gözüktü ama uefi yazmıyordu tabi, seçince, içerisinde rufus ile önceden attığım 64 bit kurulum dosyalarını görebildim oradan bütün uefi boot dosyalarını seçmeyi denedim en sonunda boot klasörü içerisinde x64 boot uefi dosyasını buldum ve onu seçtim, sonra rast gele bir isim verdim (“isim vermenizi istiyor seçtikten sonra”) sonrasında uefi boot menüde aynı isim f12 ile boot seçerken orada gözüktü ve onu seçtim vee, aylardır uğraştığım daha öncesinde beceremeyip yedeğimi atarak kurtardığım uefi sistemim bu defa tertemiz kuruluma başladı :)) inşallah kullanacak arkadaşlara da yardımı olur. Yardım için twitter ilede ulaşabilirsiniz,
  @hcpr0

 19. Merhaba paylaşımınız gayet güzel fakat tam olarak anlayamadım. Şimdi uefi modlu usb belleği hazırlayıp uefi: usb bellek seçeneğini seçtikten sonra tipik format atma işlemini mi gerçekleştiriyoruz? sabahtan beri araştırıyorum beynim çorba oldu bütün bilgiler birbirine girdi

 20. Çok teşekkür edeim. Çok faydalı oldunuz.
  Bir konu daha var çözemediğim.
  Hibrit disklere Windows kurarken farklı bir yol izlemek gerekiyor sanırım. Çünkü ne yaptıysam ssd bölümü aktif kullanamadım.

  Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim

   • teşekkürler.
    konuyu biraz daha açayım
    kurulum yaparken
    disk0 500gb
    disk1 16gb gibi
    doğal olarak 500 gb bölüme win kuruyoruz.
    kurulum bittiğinde disk1 bölümü partition yapılmamış olarak bekliyor.
    disk yönetiminden disk1 yapılandırıp formatlayabiliyoruz. ancak o zaman da d sürücüsü 16gb oluyor ki bence bu birimi Windows ssd olarak dikkate alamaz. nihayetinde bağımsız formatlanmış oluyor. 16 gblık böüme Windows hiçbişey yazmıyor. hep boş kalıyor.
    forumlara çok göz attım ama konu iil alakalı tam bişey göremedim
    tekrar iyi çalışmalar dilerim

   • Hibrit disklere kurulum hakkında bir bilgi yok fakat size yardımcı olabileceğini düşündüğüm 1-2 link paylaşıyorum.

    http://forum.notebookreview.com/threads/clean-install-w8-on-a-hybrid-drive-with-mssd-and-hdd.702503/

    Bir youtube videosu mevcut. Nasıl yapılacağını yazıyorum. Linkide paylaşacağım
    1-) Windows’u ssd’ye kur. Fıormat sırasında 500GB’lik hdd’nin üzerindeki bölümü sil ve yeni bölüm oluşturma.
    2-) Bilgisayarı aç. Bilgisayarım’a sağ tık yap “yönet”e bas.
    3-) Açılan pencerede “Disk Yönetimi”ni seç.
    4-) 500GB’lik hdd’yi biçimlendirilmemiş “unallocated” olarak göreceksin. Unallocated değil ise unallocated yap yani hdd üzerindeki bölümü sil.
    5-) Unallocated yazan yere sağ tık yap “Yeni Bölüm Oluştur’a tıkla.
    6-)Açılan ekranda disk boyunu maksimum olarak seç ve bir sonraki seçeneğe geç.
    7-) Bölüme harf atama ekranında 2. seçenek olan “Boş NTFS Klasörüne ekle”ye bas. “Gözat’a tıkla. Açılan ekranda “C” yi seç.
    😎 artık SSD ve HDD birleşmiş halde. İşletim sistemin SDD’de. Yüklediğin ilk programlarda büyük ihtimal SDD de olur ama gerisi HDD’de olur.

    Linkteki videoda attığım saniyeden itibaren bu yazdığımı anlatıyor. Görüntülü anlatımı mevcut.

 21. Hocam,
  Arkadaşımın Lenovo G510 Bilgisayarı var. ufak bir oğlu var. Bu afacan bilgisayara birşeyler yapmış. Çözemiyorum.
  Bios şifresini kimse bilmiyor.
  Bilgisayarın güç tuşuna basıldığında, ekranın son üst tarafında, cheking media yazıyor. sonra öyle duruyor.
  win 8 iso USB taktım. Bu yazı çıkıyor.

  ****your pc / device needs to be repaired
  the boot configuration data for you pc is missing or contains errors.
  you’ll need to use recovery tools. if you don’t have any installation media ( like a disc or usb device ), contact you pc administratoror pc / device manufacturer

  ****senin pc / cihaz onarılması gerekiyor
  size pc için önyükleme yapılandırma verileri eksik veya hataları içeriyor.
  Eğer kurtarma araçları kullanmanız gerekir. Eğer (bir disk veya usb cihazı gibi) herhangi bir yükleme medyasını yoksa, senin pc yönetici pc / cihaz üreticisine başvurun

  cd den çalışmıyor. herhangibir fabrika cd si yok.
  ilk açılıştaki sistem geri alma, çalışmıyor.
  Mbr ile ilgilimidir? Bios şifresine gerek kalmadan nasıl çözerim?
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Kusura bakmayın, uzun süredir üniversite yoğunluğundaydım.
   Aslında durum bios’un zarar görmesiyle ilgili gibi duruyor. Laptop üreticisinin sitesine girip, Drivers kısmında bios driver indirerek orada anlatıldığı gibi bios kurulumu yapmanız gerekir. Ayrıca, “checking media” yazısı bios’un işletim sistemini göremediği anlamına da gelir ki bu da işletim sisteminin veya hdd’ninde zarar gördüğü sonucuna çıkabilir.

 22. Merhaba Hala ilgileniyormusunuz Konuyla bilmiyorum ama Benim Bilgisayarım Sony Vavio modeli SVE1512BE W8 orjinalinde yüklü geldi Sonrasında 8,1 e güncelleme istedi. Güncellediğim Zaman Recovery’im kayboldu. Bende olan oldu diye Hard disk korumasını kırıp w7 yükledim. Daha sonra olanlar ise zaman icinde w10 a kadar gitti. Olayı biraz uzun anlattım ama benim şimdiki sorunum format atamamak. Cd yada USB okumuyor. Bios ayarlarında dediğiniz gibi UEFİ var sadece ordan secemiyorum. Dediğiniz yöntemi yapıyorum ama Rufus da aynı işlemi yapınca Flash belleğin ici boş oluyor. İşlem sırasında hata vermediği halde . 1. si bende w10 oldugu halde bu yontemle sorunum çözülürmü 2, si bende neden çalışmıyor rufus ?

  • CD’yi boot etmiyor herhalde. Windows 10 var ise ayarlardan gelişmiş başlatma seçeneklerine girin. Ardından usb boot’u seçip başlatın. Fakat sorun şu: Windows 7’yi UEFI modunda mı yoksa BIOS modunda mı yüklediniz?

 23. Konuyla alakasi sadece bios kelimesi gectigi icin buraya yaziyorum. günlerdir bir yerden cevap ariyorum her yere soruyorum ama malesef bir cevap bulamiyorum. pipo w3f marka tablet in bios ayarlarini kurcaladim simdi sadece power isigi yaniyor baska bisey yapmiyor. ne yaptiysam biosu eski haline getiremiyorum. ekran yok hic bir hareket yok hdmi calismiyor aceba yeniden bios chipi mi yazilmasi lazim. default settings olmuyor. lütfen yardimci olurmusunuz. bios pili olayi yok bu tabletlerde…

 24. Rufus çalıştırdıgımda creating fille system kısmında takılıp kalıyor
  Neden olabilir acaba?

 25. çok teşekkür ederim kardeş.benimde 15-20 saatimi aldı şuna ulaşmam. acılarımı dindirdin. sağol. muhtemelen benden sonra bir lenovo kullanıcısı daha sana ulaşacak. kısaca özetleyeyim durumu
  lenovo z500 için win8 usb format:
  1- rufus ile arkadaşın bahsettiği şekilde (aynen resimlerdeki gibi) usb ye win8 i ISO dan yazdırın.
  2- BIOS tan UEFI (legacy support olmayacak)ve usb boot seçeneğini enable yapın.
  3- Boot edeceğiniz usb yi f5-f6 tuşları kullanarak en yukarıya taşıyın.
  4-save changes and exit deyip çıkın. format ekranı gelecek.
  5-Format atılacak kısım gelince disk bölümlerini göreceksiniz. ordan istediğiniz bölümü seçip/bölüp/birleştirip devam edin. (kesinlikle GPT hatası vermedi.)

 26. Merhaba. Toshiba Satellite l50b27r laptobum var. Linux kurarken recovery ve windowsa zarar verdim. Usb yi uefi olarak 8.1 hazirladik fakat bir türlü boot etmedi. Cd den linux kuruluyor fakat usb den win kurulmuyor.

 27. Allah razı olsun,yeni aldığım Freedos sistemde gün boyu bu hatayı çözmeye uğraştım.Sorun düzeldi,çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s