Visual Studio 2013 ILe “C” ve “Assembly”

Merhaba Arkadaşlar. Bugün sizlerle Visual Studio 2013’te C dilinde program nasıl yazılır, bu programın “Assembly” dili karşılığı nedir, C dili içerisinde Assembly ile kod nasıl yazılır ve RAM ve Register’lardaki değerler nasıl görülür konularına değineceğim.

Özellikle bilgisayar mühendisliği öğrencileri olarak Assembly ve C Programlama dersini alıyoruz. Visual Studio’nun özelliklerinden C dilinde program yazarken de faydalanmak bulunmaz bir nimet olacaktır.

1 -) Öncelikle Visual Studio 2013 programımızı açın.

1

2 -) File / New Project ‘e tıklayın.

2

3 -) Templates / Visual C++ / Empty Project ‘e tıklayın. Projenize bir isim verin. 

3

4 -)  Biraz beklemeden sonra Solution Explorer’da projemiz gözüktü. Solution Explorer’da yer alan Source Files’a sağ tıklayıp Add / New Item ‘a tıklayın.

5

5 -) Installed / Visual C++ / C++ File(.cpp) ‘yi seçip  tercihe göre Source File’ımıza bir isim verdikten sonra Add ‘e tıklıyoruz.
6

6 -) Boş bir Source File önümüze geldi. C++ derleyicisi, C kodlarını da derleyebildiği için C++ projesinde C programımızı yazabiliriz. 

7

7 -)  Basit de olsa biraz kod yazalım.  Derlediğinizde ve çalıştırdığınızda Normal bir derleyicide derlenmiş gibi çalışacaktır. Visual Studio’da kodu yazmamızın nedeni Visual Studio’nun güçlü özellikleri. Başlıca neden olarak vermek gerekirse Visual Studio’nun gelişmiş intellisense özelliğini gösterebiliriz. 

8

8 -) Eğer Assembly kodlarını görmek istiyorsak önce “Step Into” modunda uygulamayı çalıştırmamız gerekir. Bunu da Debug / Step Into  yolu izlenerek yapılabilir. Assembly kodlarının görüldüğü pencereyi açmak için Debug / Windows / Disassembly ‘ye tıklamamız yeterli. 

11

9-) Burada yazdığımız C kodlarının Assembly kod karşılıklarını görebilirsiniz. 

12

10-) RAM üzerinde yer alan değerleri de görmek isteyebiliriz. Assembly kodunda Adresler ve Registerlar bulunmakta. RAM üzerindeki verileri görmek için Debug / Windows / Memory menüsünden RAM seçerek görebilirsiniz.

13

11-)  Aynı şekilde Registerlarda olan değerleri de görmek isteyebiliriz. Registerlar üzerindeki verileri görmek için Debug / Windows / Registers ‘a tıklayın.

15

12-) Ve son olarak C kodu içerisinde Assembly yazmak için kod içerisine “__asm{ }” bloğu açıp, Assembly ifadeyi o blok içerisine yazmanız yeterli. 

16

Yardımcı olmasını umarım. Her türlü soru-öneri için iletişim sayfasında yer alan adreslerden bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Visual Studio 2013 ILe “C” ve “Assembly”” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s