Batarya vs İnsan

Bataryalar. 

Teknolojinin ilerlemeyen, insana ayak bağı olan kısmı. Telefonlarda bile saniyede milyarlarca işlem yapabiliyoruz  fakat bataryamızın izin verdiği süre kadar. Cep telefonları özgürlüktür tabi ki fakat bataryamız suskunluğunu bozana dek.

Batarya ömrüyle ilgili her yerde bir sürü kulaktan dolma haberler dolanıyor. “ilk sarjda minimum 12 saat sarj önemli “, “ilk sarjdan sonra şarjını tamamen bitir sonra bir daha 12 saat şarj et. Hücreleri açıyormuş”, “şarjı tamamen bitmeden sarj edersen bataryanın ömrü kısalır” vs.

Bu hurafeler kesinlikle Li-on pillerde geçerli değil. Yeni üretilen ve bataryaya ihtiyaç duyan cihazların neredeyse tamamında Li-on pil teknolojisi kullanılır.

Li-on pillerde kesin ve değişmeyecek bir şey vardır. Li-on pilin şarj kapasitesi pili kullansanız da kullanmasanız da, üretim gününden itibaren sürekli bir düşüş halindedir.

Li-on pilin ömrünün tükeniş hızını azaltmak için uygulanabilecek bir kaç yöntem mevcuttur. Bunları listelersek:

 • Bataryanın şarjını %0’a dek bitirmeyin. Li-on pillerde, pilin kapasitesini sonuna kadar bitirmek pilin ömrüne ciddi bir darbe indirir. Şöyle ki 100 kere şarjı %0’a inmiş bir Li-on pilin kapasitesi %70 ile %80 arasında bir düşüş gösterecektir.
 • Sıcaklık, Li-on pillerin başlıca düşmanıdır. Örneğin telefonunuz ısındığında sıcaklığının düşmesi için bir müddet bekleyin veya dizüstü bilgisayarınızda işlemcinizi ve bilgisayarınızın sıcaklığını çok fazla artıracak bir iş yapıyorsanız, bilgisayarınızın bataryasını çıkartmanız, bilgisayarınıza ve bataryanıza yapabileceğiniz en etkili bir iyilik olacaktır.
 • Eğer bataryanızı saklayacaksınız, %40 kapasitede 0 – 25 derece aralıkta bir sıcaklıkta saklamalısınız ki bataryanız en az zararla bu işi atlatsın. Kapasite kaybınız 0 derecede %2, 25 derecede %4, 40 derecede ise %15’tir.

Bataryalar İçin Günlük Kullanım İpuçları

Bütün bu şartları sağladık ama hala cep telefonumuzun şarjı çok kısa sürede bitiyor. Burada yapacağımız ise telefonu ve uygulamalarımızı yönetmek.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın.

Arka planda çalışan uygulamalar batarya canavarlarıdır! Bataryanın günlük kullanıma yetmemesinin nedeni çoğunlukla bu uygulamalardır. Suçun büyük bir kısmını bu uygulamalara atabiliriz. Hatta bazı uygulamalar, telefonun uyku moduna geçmesini bile engelleyerek telefonun batarya tasarrufunu engellemektedir veya sistem başlangıcında sistemle birlikte açılarak siz kapatana dek hep açık kalırlar .

Peki ama bunları nasıl kapatabiliriz?

Aslında kolayı var. Android, iOS, Windows Phone 8. Hepsinde arka planda çalışan uygulamaları görmek ve kapatmak için menüler mevcut. Kullanmadığınız ve arka planda açık duran uygulamaları kapatmanız size ciddi bir tasarruf olarak geri dönecektir. Başlangıçta açılan uygulamalar için ise marketlerde bulunan uygulamalarla başlangıçta açılacak uygulamaları yönetebilirsiniz.  Android kullandığım için bunu eklemem gerekir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için “Root” yetkisine ihtiyacınız yok fakat başlangıçta açılan uygulamaları düzenlemek için “Root” yetkisine ihtiyacınız var.

Widgetlar, Live Tile’lar ve Daha Fazlası

Eminim android bir telefonda, ana ekranda duran bir “Widget” bir çok işlevi kısayoldan halledebilmenize olanak sağlıyordur veya hareketli bir arka plan telefonda çok şık duruyordur veya bir “Live Tile” işlerinizi çok kolaylaştıracak, maillerin, uygulamayı açmaya gerek kalmadan, özetlerini okuyabileceksiniz. Uygulamayı arkada açmaya gerek kalmadan mı acaba? Aslında widget veya Live Tile, ikisinden uygulama arka planda açıktır. Uygulama açık olmasa bile bir hizmeti açıktır ki bu da bataryanın planlanandan erken bitmesine davetiye çıkarmaktadır.

Bu durumda yapılabilecek tek şey mümkün olduğunca Live Tile ve Widget sayısını azaltmanız. En azından bataryanızın eve gidene kadar sizi idare etmesi için.

GPS, WiFi, 3G, NFC, Sync …

Cihazların üzerindeki donanımlar, şarjı adeta sömüren bir diğer etmendir. Bunlarla ilgili ufak ipuçları vermek gerekirse:

 • Eğer internete girmeniz gerekiyor ve bulunduğunuz yerde hem WiFİ hem de internet paketiniz var ise mobil şebekeden internete girmek batarya açısından daha tasarruflu olacaktır zira WiFi donanımı, 3G veya 4G donanımlarından çok daha fazla güç harcamaktadır.
 • Eğer telefonunuzun az çektiği bir yerdeyseniz telefonunuzu uçak moduna almanız size ekstra saatler kazandırabilir. Çünkü telefonlar, sinyal zayıfladığında, normal zamana göre çok daha fazla güç tüketirler.
 • İnternette hızlı gezinmeye ihtiyacınız yoksa örneğin sadece Whatsapp gibi bir mesajlaşma servisinden mesaj alıp gönderiyorsanız, 3G’yi kapatıp 2G’ye geçmeniz tasarrufunuzu artıracaktır.
 • Sanılanın aksine eğer ortam ışığının değişken olduğu bir yerdeyseniz ekran parlaklığını otomatik moda almak, ekran parlaklığını %50’de bırakmaktan çok daha fazla enerji harcayacaktır çünkü ekran parlaklığını otomatik ayarlamak için ekstradan bir sensör daha açılacaktır. Bununla birlikte sensörden alınan verileri değerlendirmek için sistemden bir program daha açılacaktır.
 • Ekranın kapanış süresi çoğu telefonda 1 dakikadır. Bu süreyi 30 saniyeye düşürmek tasarrufunuza yardım edecektir.
 • Senkronizasyon modu, telefona çok fazla işlem yüklediği için bataryanızın erken bitmesine neden olan bir diğer etmendir.  Senkronizasyon açıldığında, senkronizasyon destekli her uygulama veri alıp veri gönderip, aldığı verileri işleyecektir.
 • GPS, Bluetooth, NFC gibi donanımları kullanmıyorsanız kapatmanızbatarya ömrünüzü uzatacaktır.
 • Telefonunuza her zaman en son güncellemeleri yükleyin. Hem işletim sistemler hem de uygulama güncellemede batarya optimizasyonları barındırmaktadırlar.
 • Telefonunuz ısındığında soğuyana kadar kullanmayın.

Bunların dışında batarya optimizasyon programları kullanmak batarya ömrünüzü artırabilir. Fakat eğer batarya uygulamanızın içinde bulunan Task Killer arkadaki uygulamaları her daim deneteleyip kapatmaya uğraşıyorsa bu tasarruftan öte bataryanızın daha erken bitmesine neden olur. Bu yüzden, Task Killer komutunu size bırakan bir batarya uygulaması kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece telefonla işiniz bittikten sonra tek tuşla arka plandaki uygulamaları kapatarak tasarruf sağlarsınız.

Yazımı bitirirken,  benim gibi “Her şeyi denedim ama yetmiyor, olmuyor”cuların da seslerine cevap vermek istiyorum. Artık tek çareniz PowerPack’ler veya telefona özel üretilen Bataryalı kılıflar.  PowerPack denilen cihaz aslında taşınabilir bataryadır. eBay’den  $25’dan başlayan fiyatlarla bulabileceğiniz cihazlardır. Fakat burda dikkat etmeniz gereken, eğer kalitesiz  bir PowerPack veya PowerCase alırsanız, telefonunuza ve en önemlisi kendinize zarar verebilirsiniz.

Yararlı bir yazı olmasını umuduyla.

Batarya vs İnsan” üzerine 4 yorum

 1. Yazını çok beğendim güzel noktalara değinmişsin fakat ekran parlaklığını otomatik ayara almak konusunda yazdıklarından emin misin?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s