Windows Store – İlk Uygulama

Basit de olsa bugün ilk uygulamam yayınlandı. Süreç biraz sancılı oldu, tecrübe edinene kadar.  İlk uygulamam olduğu için neyi nasıl  yapacağımı bilmiyordum.

Yazdığınız uygulamayı göndermek için; “dev.windows.com” adresine girin. DashBoard’a tıklayın.  Microsoft hesabınızla giriş yapın.  “Submit an App”e tıklayın. Gerekli bilgileri doldurup “Submit For Certification”a tıklayın.

Bu yazımda Windows Stora’a uygulama nasıl gönderilirken çok, ilk uygulama yazma sırasında nelere dikkat edilmeli, uygulama sertifikasyon sırasında karşılaşılabilecek hatalardan , karşılaşılan hataları çözme yollarından ve karşılaştığım bazı problemlerden bahsedeceğim.

Uygulama reddedildiğinde kullanabileceğiniz bir kaç kılavuzunuz vardır. Birincisi, uygulamam her reddedildiğinde bir mail aldım. Aldığım mailde uygulamada ne hatası olduğunu veya neyin eksik olduğunu belirtiyorlardı. İkincisi, uygulama her reddedildiğinde bir de DashBoard’ınızda bir bildirim görünür. “View certification report”a tıklarsanız uygulamanızın neden reddedildiği ile ilgili bir bilgi ve “1.2” gibi madde başlıkları görürsünüz. O başlıkların hepsinin detaylı açıklaması “http://msdn.microsoft.com/tr-TR/library/windows/apps/hh694083.aspx” bu adreste mevcut. Üçüncü de sizsiniz. Uygulamayı göndermeden önce nerelerde hata olabileceğini kontrol etmeniz gerekir.Bir diğer kılavuz da “Windows App Certification Kit”. Uygulamayı Market için submit etmek istediğinizde, paket oluşturduktan sonra sizin izninizle uygulamayı bir kaç teknik testten geçiren bu kit, bir nevi Market için sertifikasyon sürecini simüle ediyor. Fakat uygulamanız bu testten geçerse kesinlikle yayınlanacak diye bir şey söz konusu değil ve eğer uygulamanız bu testten geçmediyse, uygulamanızı Market’e yollamadan önce gözden geçirmenizde fayda var.

Öncelikle uygulamanız reddedilince pes etmeyin. Benim uygulamam beş defa reddedildi. Söylenenleri her defasında eksik bir biçimde düzelttiğim için bu kadar fazla reddedildi. Size söylenen hataları “eksiksiz” giderirseniz kabul edilme ihtimali daha da yükselecektir.

Birinci reddediliş nedeni güvenlik ve uygulama için Market’te seçtiğim yanlış kategoriydi. Uygulama izinlerinde internet erişimi gerekli olmadığı halde talep edilir konumdaydı. Bundan dolayı olduğunu düşünüp internet erişimini kapattım. Uygulamam bir sonraki testte güvenlikten geçti. Sadece uygulamanın ihtiyacı olan izinleri istemek önemli. Mesela, bir el feneri uygulamasına rehber erişim izinini vermeyi kimse istemez. Uygulamayı Submit ederken, uygulamaya daha uygun bir kategori seçerek, ikinci kere sertifikasyona yolladım.

İkinci reddediliş de uygulamanın cazibeli olmaması, hatalar vermesi ve markete yollama sırasında uygulamaya seçtiğim yaş aralığı. Önceliğim uygulamanın hatasıydı. Uygulama kullanıcıdan bir sayı bekliyor, textbox’dan aldığı sayıyı double türüne parse ediyordu. Peki kullanıcı harf girerse? Burada yapılması gereken bir şey var. Uygulama textbox’ı parse etmemeli. Parse etmeyi denemeli hata alırsa kullanıcıya bilgi vermeli. Bunun doğrulanması için “double.TryParse” metodu kullanılabilirdi. Uygulamanın tasarımı üzerinde bir kaç kere oynayarak ve market seçeneklerinden yaş bilgisini uygulamaya uygun ayarlayarak üçüncü sertifikasyonuna uğurladım.

Üçüncü reddedilişim seçtiğim ülkelerdendi. Bazı ülkeler +18 uygulamaları kabul etmezken bazıları sertifikalarla kabul eder. Eğer sertifikaya sahip olmadığınız halde o ülkeleri işaretlerseniz 5.1 hatasını alırsınız. Bunu ayarlayıp dördüncü kere şansımı denemeye geçtim ki tek bir hata alınca kesin onaylanacak gözüyle baktım. Fakat işler pek de tahmin ettiğim gibi ilerlemedi açıkçası.

Dördüncü reddedilişin nedeni de uygulamanın hata vermesi, tasarımı ve uygulama için seçtiğim ülkelerdi. Uygulamanın bu seferki hatası, uygulama kullanıcıdan bir sayı bekliyor ama kullanıcının boş bırakmasıydı. Kullanıcının harf girme olasılığı elemiştim ama  boş bırakma ihtimalini düşünmemiştim. Boş bırakmasıyla ilgili de bir kontrol yazıp, seçtiğim ülkeleri tekrar düzenleyip uygulamayı tekrar sertifikasyona gönderdim.

Beşinci ve son reddedilişim de uygulama hakkında uygulama içerisinde kullanıcıya bilgilendirme yapılmamasıydı. Bu eksiklik atılan mailde de belirtildi. Mesela kullanıcı zaman giriyorsa birimi ne olacak? Nerede, hangi birimleri, hangi cins türünden girecekti? Bunlar hakkında kullanıcıya bilgi vermem gerekirdi. Bu sorunu da uygulamanın her gridinin sol üstüne bir soru işareti koyarak çözdüm. O soru işaretine basılı tuttukça aktif olduğu sayfa hakkında bilgilere erişecekti. Bunu da grid ile yaptım. Bir de soru işaretine “PointerPressed” ve “PointerReleased” eventleri koydum ki sadece kullanıcı istediği zaman bilgilendirilsin.

Bu son düzenlemeden sonra uygulamam “Alcohol Meter” adıyla markette yerini aldı. Bu linkten Alcohol Meter uygulamama ulaşabilirsiniz.

Windows Store’a özellikle ilk uygulamada olsa da genel olarak karşılaşılabilecek hatalardan karşılaştıklarımı ve nasıl üstesinden geldiğimi sizlerle paylaştım. Umarım yararı olmuştur. Uygulama yazan ve yazacak herkese iyi kodlamalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s