Samsung Galaxy S3 – Rom Maceram

Samsung Galaxy S3’ümü ailem üniversiteyi kazanma hediyem olarak alalı tam 1 yıl oldu. Bu 1 yılın ilk 8 ayında telefonda hiç bir şey denemedim ama araştırdım. Telefonu ve Android’i tüm detaylarıyla öğrenmeye çalıştım. Root – Rom konularında en önemli öğrendiğim bilgi ise Androidlerde “Odin Sayacı” olduğu. Yani telefona root atıldığı bu sayacın artmasıyla anlaşılıyor ki telefon üreticileri de bu sayaç aracılığıyla telefon üzerinde değişiklik yapıldığını anlıyorlar. Zaten anlayamadığım nokta da burası. Android, Linux tabanlı bir işletim sistemi. Linux tabanlı bir işletim sisteminde Root yetkilerini almayı ve telefonun işletim sistemini değiştirmeyi garanti dışı bırakan işlem saymak gerçekten ironik. Amerikada bu konuyla alakalı bir dava açıldığı bilgisini size aktarıp konumuza geri dönelim.

Yaklaşık 4 ay önce tüm cesaretimi topladım ve telefonuma Root attım. Bir değişiklik olmadığı düşündüm zira telefon hala aynı hızdaydı. İlk başta Stock Rom kullanmaya devam ettim. Daha sonra Farklı romlar denemeye başladım. Denediğim Romlardan biraz bahsetmek sanırım daha yararlı olabilir.

 http://forum.xda-developers.com gerçekten Rom konusunda bulabileceğiniz en geniş imkanı sunuyor.

SuperNexus

TeamHacksung imzalı olan “SuperNexus Rom”, gerçekten Galaxy S3 kullanıcılarına “Saf Android” deneyimini yaşatmak üzere yazılmış. Saf android’in hızı ve Galaxy S3’ün hızı mükemmel bir ikili oluşturuyor. Fakat, işletim sisteminin işlemci hızı kontrolü olmadığı için işlemci sürekli 1400MHz hızında kalıyor ve şarj 6 saat civarında bitiyor. Bu günlük kullanımda oldukça can sıkıcı bir boyuta ulaştığı için yeni Rom arayışına girdim.

SuperNexus Rom’un yükleme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

SuperNexus Rom’un kullanım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LiquidSmooth 

LiquidSmooth ile tanışmam uzun sürmediGerçekten tam kontrol sizin elinizde. İşletim sistemi size işlemci hızını ayarlamaya dek imkanı sunuyor. Tüm detayları ayarlama imkanına sahipsiniz. Pil optimizasyonu gerçekten çok güzel.  “Smooth” bir android deneyimi sizi bekliyor. Duruşu, menü efektleri gerçekten çok şık. Fakat bir sıkıntım WiFi oldu. Evimdeki ağıma bile zaman zaman bağlanamaz oldum. Sorunu biraz araştırdığımda ise belirli bir parti üretimi telefonda bu hatanın oluştuğu sanılıyormuş, yani şans benden yana değildi. Farklı bir Rom daha denemek artık şart olmuştu. Elbette her şeyi tam bir Rom bulmak neredeyse imkansız fakat daha iyisi olmalı deyip tekrar araştırmaya başladım.

LiquidSmooth Rom’un yükleme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

LiquidSmooth Rom’un kullanım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CyanogenMod 

Ve son durağım. “CyanogenMod Rom” benim android deneyimime göre Android’in zirve noktası. Stock Rom’a göre pil süresi kesinlikle 5-6 saat uzuyor. Rom, sarj azaldıkça uyku moduna daha erken geçmek üzere ayarlanmış. Bu da pil optimizasyonunu olumlu etkilemiş. Uygulamalar yanıt vermediğinde bile, işletim sistemi hala yanıt verir durumda oluyor. Uygulamaları sonlandırmak için “Geri” tuşuna uzun basmanız yeterli. Uygulamalar “Force Stop” moduna geçiyor. Galaxy S3’ü istediğiniz zaman tam gücüyle kullanabilmeniz bu Rom ile mümkün. Tasarımı gayet sade ve ayar menüsü basit. En ufak detayı bile fazla aramadan ayarlayabiliyorsunuz ki buna ekrana koyduğunuz saatin hava sıcaklığı göstergesinin rengine kadar. Muazzam bir Android deneyimi.  CyanogenMod 10.2, en son Android sürümü olan 4.3 sürümünü içermekte ki bu ilave bir kaç özelliği barındırdığını gösterir.  Bazı Romlardan farklı olarak Stock Rom gibi ayarlar menüsünden güncellenebiliyor oluşu artılarına bir artı daha ekleyen bir özelliği. “Focal” uygulamasıyla gelişmiş bir kamera deneyimi de son versiyonunda yerini almış.

CyanogenMod Rom’un yükleme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

CyanogenMod Rom’un kullanım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. (Cyanogen Mod tarafından yayınlanan video değildir!)

Fakat şunu bilmek gerekir ki Android Rom dünyası bu 3 Rom ile sınırlı değildir.  Slim Bean,  CarbonRom,  PARANOIDANDROID,  Sense,  BeanStalk, BAKED gibi Samsung Galaxy S3’e uyarlanmış Romlar mevcut.

Unutmayın denemek Android’dir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s