Windows 8’i Etkili Kullanmak

Windows-8-Colorful-Wallpapers-HD-Wallpaper-1080x675

Microsoft özellikle Windows 8’e eski işletim sistemlerine oranla çok daha fazla klavye kısayolu ve özellik eklemiş. Bu kısayollar ve özellikler gerçekten de işletim sistemini kullanılabilir kılıyor. Etkili kullanım için bunları bilmek gerekiyor.Dilerseniz bu özelliklerden ve kısayollardan bahsetmeye başlayalım.

♦ Kısayollar

√    Windows 8’de başlat menüsü artık yok. Bu iyi mi kötü mü tamamen tercih meselesidir. Fakat Microsoft, bu yeniliğe biraz olsun daha hızlı alışabilmemiz için, başlat menüsü niteliğinde küçük bir kısayol eklemiş.  O küçük başlat menüsüne ulaşmak için tek yapmanız gereken “Windows + X” veya ekranın sol altına fareyle gelip sağ tık yapmak.

√    Windows 8’de arama yapmak, eski Windowslara göre daha basit. Modern arayüzü yani giriş ekranını açın ve aramak istediğinizi yazmaya başlayın. Nerede aranacağını da sağ taraftaki menüden seçin veya bir ayar arayacaksanız “Windows + W”, bir dosya arayacaksanız “Windows + F” kısayolunu kullanabilirsiniz.

√    Eski Windowslarda var olan gelenek, Windows 8’de bozulmamış. “Windows + D” tuş kombinasyonuyla direkt masaüstünüzü görüntüleyebilir veya açık olan pencereler simge durumuna küçültülmüş ise, tekrar “Windows + D” tuş kombinasyonu basarak açık pencereleri geri yükleyebilirsiniz.

√    Bilgisayarınızda yüklü uygulamalara herhangi bir zaman erişmek için “Windows + Q” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Modern Arayüzde liste biçiminde tüm uygulamalar listelenecektir.

√    Bilgisayar başından kısa bir süre ayrılıyorsanız ve meraklı insanların bilgisayarınızı kurcalamasını istemiyorsanız, “Windows + L” tuş kombinasyonunu kullanarak, işletim sisteminizi kısayoldan  kilitleyebilirsiniz. “Windows + L” tuş kombinasyonu, kilit ekranını açacaktır.

√    Fareyle ekranın sağ altına geldiğinizde açılan menüdeki ayarlar sekmesini kısayoldan çağırmak için “Windows + I” tuş kombinasyonu daha hızlı bir seçenek olacaktır.

√    Modern arayüzdeki uygulamalarda, uygulama menüsü için uygulama içinde belirli yerlerde sağ tık yapmanız gerekir. Fakat bu işi “Windows + Z” kısayoluyla halledebilirsiniz.

√    Modern arayüzde aktif olan uygulamanın konumunu “Windows + . (Nokta)” ile değiştirebilirsiniz. İlk kullanımda uygulama sol kısıma yaslanacaktır.

√    Fareyle ekranın sağ altına geldiğinizde açılan menüyü yani “Charms” çubuğunu, kısayoldan çağırmak için “Windows + C” kullanabilirsiniz.

√    Eski Windows’larda ekran görüntüsü almak için ya “PrintScreen” tuşuna basıp, Paint’e yapıştırıp kaydederdik ya da “Snipping Tool” ile alırdık. Microsoft, ekran görüntüsünü daha hızlı alabilmemiz için bize bir kısayol tuşu atamış. “Windows + PrintScreen”. Fakat siz ekranın sadece bir kısmını almak istiyorsanız “Snipping Tool” halen işletim sisteminde mevcut.

√    Masaüstünde açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için “Alt + Tab” tuş kombinasyonunu kullanırken Modern arayüzde açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak için “Windows + Tab” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

√    “Windows + Sağ/ Sol/ Yukarı/ Aşağı” ok tuşları ile masaüstünde aktif olan pencerenin konumunu değiştirebilirsiniz.  Ayrıca “Windows + Yukarı/ Aşağı”  ok tuşları, ikinci monitör için açık uygulamaları tam ekran yapmanızı sağlar.

♦ Özellikler

√    Modern Arayüze yani giriş ekranına uygulamalar dışında bir klasör veya başka bir dosya sabitlemek isterseniz, dosya veya klasörün üzerine sağ tık yapıp “Pin to Start – Başlangıç Ekranına Sabitle”ye tıklamak yeterli olacaktır.

√    Windows 8’de Microsoft hesabınızın şifresiyle oturum açabileceğiniz gibi, 4 tane sayıdan oluşan bir PIN belirleyerek veya , bir resim üzerinde işaretleyeceğiniz noktalarla da oturum açabilirsiniz. Ekranın sağ altına fareyle gelin. Settings – Change PC Settings – Users – “Create PIN” veya “Create a Picture Password” seçeneklerini takip edin.

√    Windows 8 açıldığında Modern Arayüz karşımıza geliyor. Masaüstüne geçmek için fareyle tıklamanız gerekiyor. Bunun yerine Modern arayüzde “Desktop – Masaüstü”nü sol üste bırakırsanız, Windows 8 açıldığında direkt “Enter”a bakasarak masaüstünüze geçebilirsiniz.

√    Windows 8 görev yöneticisine eklenmiş bir özellik daha mevcut. Artık başlangıçta çalışacak uygulamaları belirlemek için “msconfig”i açmamıza veya 3. Parti uygulamalar kullanmamıza gerek kalmadı. Görev Yöneticisinin “Startup” sekmesinde istediğiniz uygulamayı aktifleştirip, istediğinizi pasifleştirebilirsiniz.

√    Windows 8’de dosya silerken yönetici izinleri haricinde size silmek için onay penceresi gösterilmiyor. Eğer yanlışlıkla dosya silen biriyseniz bu özelliği geri getirmek için Geri Dönüşüm Kutusuna sağ tıklayıp, “Silme Onayını Göster”e tıklamanız yeterli.

√    Modern Arayüzde yani Metro Arayüzünde açtığınız uygulamayı kapatmak için uygulamayı üstten tutup aşağı sürüklemeniz yeterli.

√    Metro arayüzünde çok fazla program kısayolunuz varsa bunları gruplandırıp isimlendirebiliriz. Tek yapmamız gereken Modern arayüzündeyken sol alttaki “-“ye tıklamak. Daha sonra yapmamız gereken, isimlendirmek istediğimiz gruba sağ tık yapıp “Name Group – Grubu İsimlendir”e tıklamak.

√    Windows 7 ve önceki Windows sürümlerinde, işletim sistemi menüsü için “F8” tuşuna basmanız gerekiyordu. İşler Windows ‘de biraz değişti. O menüye ulaşabilmeniz için Windows 8’de “Shift + F8” kombinasyonuna basmanız gerekiyor.

√    Windows 7 ve öncesinde anlık performans bilgilerine ulaşmak için 3. Parti uygulamalar kullanmak zorundaydık. Fakat Windows 8’de bunlar “Task Manager”da mevcut. İlk açtığımızda tüm detayları size göstermiyor. Ancak sol alttaki “Diğer ayrıntılar” düğmesine tıklayarak çok daha ayrıntılı bir görünüm elde edebiliyoruz.

√    Programları kaldırmak için “Program Ekle/Kaldır”a gitmyoruz artık. Modern arayüze yüklediğimiz programları kaldırmak için, Modern  arayüzde programın kısayoluna sağ tıklayıp “Uninstall – Kaldır”a tıklamamız yeterli.

√    Windows 7 veya önceki işletim sistemlerinde bulunan “Media Center”  programları, Windows 8’de bulunmamakta. Resimlerinize, müziklerinize veya filmlerinize farklı uygulamalarla erişebiliyorsunuz. Bunun yerine 3. Parti Windows Store uygulaması olan “Multimedia 8” uygulamasını kullanabilirsiniz.

√    Başlat menüsünü geri getirmek istoyorsanız 3. Parti eklentilerle başlat menüsüne kavuşabilirsiniz.  Start8, bu işi $4.99 gibi bir ücret karşılığında yaparken, ViStart ücretsiz yapmaktadır. İkisi arasında fark ise tasarımları. Veya tamamen tasarımı farklı olan Pokki‘yi deneyebilirsiniz.

Windows 8’i Etkili Kullanmak” üzerine 2 yorum

  1. Ellerine sağlık, ihtiyac duyuldukca acılıp bakılabilecek bir kaynak olmuş. Ancak Ubuntu işletim sisteminde “windows” tuşuna basılı tutunca butun kısayollar görünüyor.Windows 8 de yok mudur oyle bir şey? Bunun gibi mesela :

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s