Ingress

Ingress Nedir?

Ingress; Google ve Niantic Labs’in birlikte hazırladığı, Android üzerinde oynanan bir “Alternate Reality Multiplayer Video Game” ve “Augmented Reality” yani “Artırılmış Gerçeklik” türündeki ilk oyundur. Hala geliştirilmekte olan oyun “Kapalı Beta” sürümünde duyurulmuştur. Yani oyunu oynayabilmeniz için, oyunu oynayan oyunculardan davet davet almanız gerekmekteydi. Fakat geçtiğimiz aylarda oyun halka açık olacağı duyuruldu. Fakat halka açık olacağı duyurulsa da “http://www.ingress.com” adresine girip davet talep etmeniz gerekmektedir. Üzülerek belirtmeliyim ki oyun sadece android platformunda oynanabiliyor. Şu anlık.

Oyunu oynamak için telefonunuzla sürekli gezmeniz gerekiyor. Yani annelerimizin “Dışarı çık biraz hava al hep oyun oynuyorsun.” sitemi, artık tarih olmaya başladı. Bu oyunu oynayabilmeniz için kesinlikle dolaşmanız gerekiyor. Dağ, tepe demeden, yürüyerek veya bisiklete binerek, oyunu oynayan diğer insanlarla ortak hareket ederek, stratejiler geliştirerek hedeflerinize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Tabi oyunu eğer oynayacaksanız bataryanızın kesinlikle yetmediğini anlayacak ve “Power Pack” arayışı içine gireceksiniz.

Oyunun tanıtım videosu ise:

Oyunun Kurgusu

Bilim adamları, CERN’deki araştırmalar sırasında Egzotik Madde(Exotic Matter), oyundaki adıyla XM, adlı bir madde keşfediyorlar. Bu maddeler parçacıklar halinde dünyaya bazı kapılarından(portal) dağıldığını ve bu madde ile insanların zihinlerini kontrol etmenin mümkün olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte bu maddeyle ilgili farklı görüşler savunan iki grup ortaya çıkıyor. Aydınlanmışlar(Enlightened), XM’in dünyaya dağılmasını ve insanlar üstünde kullanılmasını savunan yenilikçi bir görüş savunurken; Direnişçiler(Resistance), XM’in insanlığın temel değerlerini yok edeceğine inanan ve Aydınlanmışlar’a engel olmaya çalışan muhafazakar bir görüş savunuyor.

Bütün bunları anlattıktan sonra bizden tarafımızı seçmemizi istiyor. Ben “Resistance” oldum.Destek isterseniz mail atmanız yeterli  olacaktır.

Oyunun kurgusunun bilim-kurguya dayanması oyuna modern ve mistik bir hava katmış. Özellikle gece oynayacaksanız oyunun o mistik havasına ve ses efektlerine bayılacaksınız.

Oyunun Görünüşü

2.1

Oyun siyah arkaplan üzerine neon renkler kullanılarak hazırlanmış retro bir temelde kurulu. Oyunu ilk açtığımızda ve görevler sırasında, üstlerimizden gelen mesajların iletildiği mekanik konuşmalar ve arkaplandaki ses efektleri de oyunun mistik havasını artırıyor.

Oyunu ilk açtığımızda, yerimizi tespit etmek için beklediği bir ekranla karşılaşıyoruz. Yerimizi tespit etmek için GPS ile birlikte aktif ise Wifi/Mobile Data bağlantısını kullanıyor. Yerimizi tespit ettiğinde bizi 50 metre yarıçapında bir dairenin merkezine oturtuyor. Etrafımızdan genişleyerek dağılan bir çember daha çıkıyor. Bu Scanner. Belirli  bir mesaj içinde yer alan XM’leri, portalları ve yere bırakılmış ise bırakılan itemları görebilmemizi sağlıyor.
Oyunun sade ama cazibeli görüntüsünün içinde sol üstte pusula mevcut. Oyun sırasında oyuna dalıp yönümüzü şaşırdığımızda ki oyuna yeni başladıysanız alışana kadar bu can sıkıcı bir hale gelecektir, bize yardımcı oluyor. Sağ üstte “OPS” menüsünü görüyoruz. OPS menüsünü açtığımızda eşyalarımızın bulunduğu “Item” menüsü, dünyadaki mücadeledeki son durumu takip edebilmemiz için “Intel” menüsü, oyuna ilk başladığımızda bize oyunu öğretmek için bizden yapmamızı istediği görevlerin bulunduğu “Mission” menüsü, davetiyelerimizin bulunduğu ve oyuna arkadaşlarımızı davet edebilmemiz için arkadaşlarımızın mail adreslerinin listesinin bulunduğu “Recruit” menüsü ve son olarak da cihaz ve oyunla ilgili ayarlarımızın bulunduğu “Device” menüsü mevcut. Ek olarak Item menüsünde yayınlanmış giriş kodlarını yazıp, o kodlara gizlenmiş nesneleri alabileceğimiz “Enter Passcode” yeri mevcut. Sağ altta ise “COMM” menüsü bulunmaktadır. Buradan oyunu oynayan oyuncularla konuşabilir, belirli bir mesafe belirleyerek sadece o mesafe içerisindeki konuşmaları okuyabiliriz.

Görevlerimiz

Her görev başında bize görevle ve görevde kullanılacak unsurlarla ilgili bilgi veren bir mesaj alacağız.  Bunları sonuna kadar dinlemek, oyunu tam anlamıyla anlamak adına önemli.

 • Birinci görevimiz ADA ile ilk iletişimimizi gerçekleştirmektir. Gelen mesajı özetlemek gerekirse XM ile ilgili endişelerinden bahsediyorlar.
 • İkinci görevimiz XM biriktirmek. Gelen mesajda XM’in tanımını yapıyor. Nasıl biriktirip nasıl kullanacağımızdan bahsediyor. Görevi başlattığımızda eğer yakınlarda XM az ise görev için XM oluşturuyor ve bizden biraz hareket edip 1000 XM biriktirmemizi istiyor.
 • Üçüncü görevimiz portal hacklemek. Gelen mesajda hacklemenin ne olduğunu anlatıyor. Yakınlarda portal yoksa bize scanner ekranını açıp, portal için yer işaretlememizi istiyor. Sonra  nasıl portal hackleyeceğimizi anlatıyor. Daha sonra da bizden anlattıklarını, sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. 
 • Dördüncü görevimiz XMP patlatmak. Gelen mesajda XMP’nin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını anlatıyor. Sonra da bizden anlattıklarını sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. 
 • Beşinci görevimiz resonator deploy etmek. Gelen mesajda Resonator’ın ve Deploy işleminin ne olduğunu ve  Deploy işleminin ve Resonatorların nasıl kullanıldığını anlatıyor. Sonra da bizden, anlattıklarını sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. 
 • Altıncı görevimiz portal üzerinde yapabileceklerimizden bahsediyor. Gelen mesajda portalları nasıl güçlendirebileceğimiz ve enerjisi düşmüş portallara nasıl enerji dolduracağımızı anlatıyor. Sonra da bizden, anlattıklarını sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. 
 • Yedinci görevimiz portalları linklemek. Gelen mesajda Portal Key’in ne işe yaradığını, Link işleminin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatıyor. Sonra da bizden anlattıklarını, sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. Bunları yaptıktan sonra bize Link işlemiyle ilgili ipuçları veriyor. 
 • Sekizinci ve son görevimiz ise field kurmak. Gelen mesajda Field’ın ne olduğunu ve nasıl yapılacağından bahsediyor. Sonra da bizden anlattıklarını, sanal portal üzerinde yapmamızı istiyor. Bu son görevi de tamamlayıp tüm görevleri bitiriyoruz. Bir görev hariç.

Bize son olarak, oyun boyunca geçerli olacak görevimizi söylüyor ve bizi oyun dünyamıza bırakıyor. Oyunumuzu oynamaya başlıyoruz.

Ama isterseniz başlamadan önce kavramlarımızı ve itemlarımızı tanıyalım.

XM

3

3

Exotic Matter yani Egzotik Madde demektir. Beyaz noktalar XM’i temsil etmektedir. Oyunda çoğu işlem için XM’e ihtiyacınız vardır. Hackleme, linkleme, field kurma gibi.

AP

Action Point. Oyunca yaptığınız eylemlerden aldığınız puandır. Mesela portalı recharge etmek 10 AP, rakip portalı hacklemek 100 AP gibi. Ve en önemlisi level atlayabilmeniz için AP’ye ihtiyacınız vardır. Sol üstte bulunan Level sayısına tıkladığınızda kaç AP’de olduğunuzu görebilirsiniz. Seviyeler ve o seviyeye geçmek için gerek AP’ler.

Level 2 – 10.000

Level 3 – 30.000

Level 4 – 70.000

Level 5 – 150.000

Level 6 – 300.000

Level 7 – 600.000

Level 8 – 1.200.000

Hack

Portal üzerinde  item düşürmek için yapılan işlemdir. Portalın enerjisini azaltmaz, portala zarar vermez. Ayrıca rakip grubun portalını hacklerseniz 100 AP kazanırsınız. Kendi grubunuzun portalı da size rakip grubun portalına göre daha fazla item verir.

Deploy

Size ait olan vea eksik resonator’u olan veya kimseya ait olmayan “uncaptured” bir portala resonator dikmeye ve yine shied(kalkan) dikmeye “Deploy etmek” denir. Kullanılan resonatorlar ne kadar yüksek ise portalın seviyesi de bir o kadar yüksek olacaktır. Deploy işlemi level atlamanız için oldukça önemlidir.

Fire

Rakip portala ait resonatorların yanına gelip, XMP Burster kullanmaya “Fire” denir. Portaldaki tüm resonatorları düşürme işlemine de Türkçede “Patlatmak” denir.

Link

Bir portalın başındayken o portalı, elinizde keyi olan başka bir portalla birleştirdiğimizde Link kurmuş oluruz. Link için belirli şartlar vardır. Portalın seviyesine göre linkin mesafesi belirli olur.

Level 1 – 160m

Level 2 – 2,56km

Level 3 – 12,96km

Level 4 – 40,96km

Level 5 – 100km

Level 6 – 207.36km

Level 7 – 384,16km

Level 8 – 55.36km

Field

Üç portalı üçgen biçiminde birbirine linkleminiz halinde field oluşacaktır. Level atlamanıza en çok katkı field kurmaktan gelecektir. Field’ın birimi “MU”dur. Bu “Mind Unit” demektir.

Resonator

reso

Portalların en önemli itemlarıdır. Portal hackleyerek veya PassCode ile elde edilirler. Portalı sizin ve grubunuzun kontrolüne geçirmenizi sağlar. Bütüm resonatorlar XM enerjisini, levelları ölçüsünce içerirler. Yüksek level resonatorlar demek, daha yüksek levellı portallar, daha yüksek enerjili portallar ve dolayısıyla daha güçlü portallar demek. Levelları 1-8 arasında değişir. Portala dikilen resonatorlar, bir günde enerjilerinin %15’ini kaybederler. Buna “decay” denir. Resonatorlar, portal boş ise portala deploy edilebilir, portal dolu ise var olan resonatorların yerine dikilip, portal upgrade edilebilir.  Fakat önemli olan şu ki, upgrade işlemi sadece  artırmadır. Portaldaki resonator Level 1 ve sizin elinizde Level 2 var ise, portal alanınıza(range) girdikten sonra upgrade edebilirsiniz. Ayrıca resonatorlar “Drop” edilebilir veya XM karşılığı “Recycle” yapılabilir.

XMP Burster

xmp

Oyunun saldırı amaçlı tek itemıdır. Kullanım amacı portalların etrafındaki resonator,link ve fieldları yıkmaktır. Portal hackleyerek veya PassCode ile elde edilir. Levelları 1-8 arasında değişir. Damageleri ve rangleri level arttıkça katlanarak artar. Bazen XMP Bursterlar Critical vururlar. Bunun anlamı Double Damage yani iki katı etkiyle vurmalarıdır.

Levellara göre verdikleri damageler:

L1 = 150 XM

L2 = 300 XM

L3 = 500 XM

L4 = 900 XM

L5 = 1200 XM

L6 = 1500 XM

L7 = 1800 XM

L8 = 2700 XM

Levellara göre Rangeleri:

L1 = 42 m

L2 = 48 m

L3 = 58 m

L4 = 72 m

L5 = 90 m

L6 = 112 m

L7 = 138 m

L8 = 168 m

Portal Shield

shirld

Portal Shield bir portal modudur ve adından da anlaşılacağı gibi bir kalkandır. XMP saldırılarında portalı belirli seviyelerde korur. Bir portala sadece 4 tane portal modu deploy edebilirsiniz. 3 çeşit shield vardır.

common: +10 mitigation

rare: +20 mitigation

very rare: +30 mitigation

Force Amplifier

force

Ingress’in 1.28 güncellemesinden sonra eklenen 5 moddan biridir. Portal Shield ve Turret ile bireştirildiğinde çok güçlü bir savunma oluşturur. Rare item olup, portal savunmasında kullanılır. Portalın x2 damage ile saldıran kişiye saldırıp, saldıranın XM’inin bitmesine neden olur.

Link Amplifier

link

Ingress’in 1.28 güncellemesinden sonra eklenen 5 moddan biridir. Rare item olup, portalın Link mesafesini artırmak için kullanılır. Link mesafesinin 2 katına çıkartır.

Multi-Hack

multi

Ingress’in 1.28 güncellemesinden sonra eklenen 5 moddan biridir. 3 çeşidi olup, portalın Burnout olmadan önce hacklenme sayısını artırır.

Common = +4 times

Rare = +8 times

Very Rare = +12 times

Ufak bir hesaplama yaparsak, Very Rare Multi_Hack’ten 4 tane deploy edersek, portalı 4+4*12=52 kere hackleyebiliriz.

Heat Sink

heat

Ingress’in 1.28 güncellemesinden sonra eklenen 5 moddan biridir. İki hack arasındaki süreyi azaltır. 3 çeşidi vardır.

Common = +20% Portal Cooldown Decrease

Rare = +50% Portal Cooldown Decrease

Very rare = +70% Portal Cooldown Decrea

Portalda Head Sink yokken bekleme süresi 5 dakika iken, Rare Head Sink varken bu süre 2.5 dakikaya düşer.

Turret

turret

Ingress’in 1.28 güncellemesinden sonra eklenen son moddur. Portalın saldırı sıklığını ve verdiği damagei artırmak için kullanılır. Rare  item olup x2 Saldırı Sıklığı ve 0.2 Saldırı güçü ekler.

Portal Key

Screenshot_2013-07-05-03-58-56

Ingress oyununda neredeyse en önemli item durumundadır. Link ve Field oluşturmak için portal keylere ihtiyacınız vardır. Sadece hack ile elde edilebilir. Hack sırasında düşme ihtimali ise %15’tir.

Media Items

media

Ingress oyunuyla ilgili haberlerin yer aldığı videolardır. Yazı, resim, video, ses veya Niantic Document olabilirler. Her Perşembe günü yenisi düşer.

Power Cubes

power

XM takviyesi yapabileceğiniz itemlardır. Portal hacklerek veya PassCode ile düşerler. Levelları 1-8 arasında değişir.

Jarvis Virus

Portalı XMP kullanmadan ele geçirmeyi sağlar. Enlightened biri eğer resistance grubuna ait portalın önünde bunu kullanırsa, portal direkt enlightened grubuna geçer. AP kazanımı yoktur.

ADA Refactor

ada

Portalı XMP patlatmadan ele geçirmeyi sağlar. Resistance biri eğer enlightened grubuna ait portalın önünde bunu kullanırsa, portal direkt resistance grubuna geçer. AP kazanımı yoktur.

Ingress oynamak isteyenlere veya oynayanlara yararlı olması dileğiyle.

Ingress” üzerine 6 yorum

 1. Açık ve anlaşılır çok güzel bir yazı olmuş, heyecanlandım oyun hakkında :). Ancak son görevi söylemedin; acaba spoiler vermek istemediğinden mi?

  Ben oyunu oynamayı çok istiyorum ancak davetiye bulamadım, bir sürü mail ile sitesinden davetiye istedim göndermediler. Beni “recruit” eder misiniz 🙂

  • Uygulamayı silip tekrar kurmanızı tavsiye ederim zira bu hata ile daha önce hiç karşılaşmadım. Akabinde uygulama izinlerinin denetleyen bir uygulamanız varsa (privacy supporter tarzı) o uyguladan ingress’ê izin verin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s