Hello Android!

podcast_android_central_1200_2

Bu yazımda sizlere Android dünyasının en önemli konuları hakkında bilgilerimi aktaracağım. Root nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, eksileri artıları nelerdir? Kernel ne demektir? Custom Rom nedir, güvenli midir? Custom Recovery ne işe yarar? Genel hatlarıyla bunlardan bahsediyor olacağız.

Bazı terimlerin anlamını, yazının en sonunda bulabilirsiniz.

Kernel Nedir?

İşletim sistemi çekirdeği, kısaca çekirdek (kernel), işletim sisteminin kalbidir. Sistem açılırken belleğe yüklenir ve sistem kapatılıncaya kadar bellekte kalır. Geri kalan her şey kernele modül olarak eklenerek çalışması sağlanır. Aynı zamanda, işlevi bittiğinde de bellekten düşürülür.

Custom Kernel: Gönüllü geliştiriciler tarafından geliştirilen kernellere denir. Custom kerneller, orjinallerinden çok daha fazla özellik sunarlar. Ses seviyesi artırılması, overclocking, underclocking. Hatta “Siyah Kernel” ile iki işletim sistemi yüklenip Dual-Boot bile yapılabilmektedir. Custom Kerneller, telefonunuzdan daha fazla verim almanız için üretilmiştir. Custom kernel yüklemek için “Root” yetkisine sahip olmanız gerekir. En son maddede tanımlanmıştır.

Neden Custom Kernel?

–  Cihaz üzerinde tam hakimiyete sahip olursunuz.

– Daha fazla özelleştirme yapabilirsiniz. Örneğin tuş ışıklarını düzenleyebilir, flaş ışığının parlaklığını artırabilirsiniz.

– İşlemci frekansıyla oynayabilme yetkisine sahip olursunuz.

– Telefonunuzdan yüksek verim almanızı sağlar.

– Donanımları yüksek performansta kullanabilirsiniz. Örneğin daha yüksek Wifi çekim gücü veya daha yüksek ses gibi.

Rom Nedir?

 Linux tabanlı Android işletim sisteminin, belirli bri cihaz için özelleştirilmiş haline denir.

Stock Rom: Telefonu aldığınız üzerinde gelen orjnal işletim sistemidir. Telefon üreticisi tarafından, Android işletim sisteminin, telefona özelleştirilmesiyle oluşur.

Custom Rom: Başka geliştiriciler tarafından, yine telefona özel yazılmış işletim sistemleridir. Mantık olarak tek farkı, telefon üreticileri dışındaki geliştiriciler tarafından yazılmasıdır.

Neden Custom Rom?

– Bu tamamen tercih meselesidir. Stock Rom üzerinde, üreticilerin uygulamaları sabittir silinemez, arkada sürekli açık bekler ve sarjı bitirir. Custom Romlarda, istenilen uygulama silinebilir.

– Custom Romlarda şirket yapısı olmadığı için, kodları kaynaklarına hızlı bir şekilde müdahale edilip, kullanıcılardan gelen yorumlara göre özellikler eklenip-silinebilir veya köklü değişimler yapılabilir. Bu süreç, Stock Romlara oranla çok hızlı gerçekleştiği için daima güncel, hızlı ve istediğiniz gibi bir işletim sistemine sahip olursunuz.

– Custom romların kaynak kodları açıktır. Kaynak kodların tamamının açık olması, son zamanlarda ortaya  “nightly” sürümlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Nightly sürümler, yayımlanan custom romların, bilgili kullanıcılar tarafından kaynak kodlarına direkt müdahe edilmesiyle; fazla kodlar atılmasıyla, kim nerede bozukluk gördüyse düzeltmesiyle oluşurlar. Nightly sürümler, sanılanın aksine normal rom kadar stabil çalışabilirler. Örnek vermek gerekirse, Samsung Galaxy S3 üzerinde “Cyanogen Mod 10.1 Nightly” kullanmaktayım. Yaklaşık 4 hafta olmasına ragmen tek bir takılma veya bug ile bile karşılaşmadım.

– Custom romlarla bir çok kullanım kolaylığı getiren özelliklere sahip olursunuz. “Cyanogen Mod 10.1 Nightly” üzerinden örnek vermek gerekirse, geliştirici ayarlarına eklenen bir özellik günlük hayatta, bataryamın daha uzun süre dayanmasına yardımcı oluyor. Uygulama açıkken geri tuşuna uzun basarsanız, uygulama tamamen kapatılıyor. Arka plandan bile kapatılıyor.

Recovery Mod Nedir?

Android işletim sistemi, işletim sisteminin çökmesi veya açılmaması gibi işletim sisteminden kaynaklı hataların çözülebilmesi içini “Recovery Mod” adında küçük bir işletim sistemi barındırır. Recovery Mod bölümünde, o an yüklü olan romun ilk halinin kopyası bulunur.

Custom Recovery: Daha fazla kurtarma seçeneğine sahip olmak için yüklenen, geliştiriciler tarafından hazırlanan recovery modlardır.  Öyle ki, stock recovery ekranında sadece vol+ vol- ve power tuşu çalışırken, CMW Recovery’de dokunmatik ekranla da işlevleri gerçekleştirebiliyorsunuz. En çok bilinen ve kullanılan custom recovery modu “ClockworkMod Recovery”dir.  Ufak bir ekran alıntısı yaparsak:

DSC00200>

Neden Custom Recovery?

–  Stock Recovery Mod’lar işlevler açısından çok az imkan sunar.

–  Telefonun bir yedeğini oluşturmanıza veya telefonda bulunan bir yedeği yüklemenize izin verirler.

– Custom rom üreticileri, custom recovery modları zorunlu kılabilmektedirler.

Root Nedir?

Android, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux işletim sisteminde, Windows’ta olduğu gibi Administrator hesabı bulunur. Yani bütün yetkiye sahip bir hesap bulunur. Bütün ayarları değiştirebilir, görebilir, dosyalara tam yetkiyle erişir. Kullanıcıların hangi dosyaya erişip erişemeyeceğini ayarlayabilir. Linux’de bu hesabın karşılığı “Root” hesabıdır. Root yetkisi olmayan bir hesap, cihaz üzerinde üreticisinin ona izin verdiği kadar ayarlama yapabilir.

Android cihaz üreticileri, telefonları “Root” erişimlerini kilitleyerek satarlar, telefona tam hakim olmamızı engellerler. Bunun iyi ve kötü yanları vardır. Örnek vermek gerekirse, Stock Romlar biraz hantallardır. Custom Romlar, Stock Romlara oranla hızlıdırlar. Root yetkisini aldıktan sonra, çeşitli programlarla telefonun işlemcisinin saat hızıyla oynayabilirsiniz. Telefondan performans beklediğiniz durumlarda, işlemciyi overclock[1] ederek işlemcinin hızını yükseltebilir veya telefonu uzun süre kullanmak istediğinizde, underclock[2] edebilirsin. Fakat, bilinçsiz biçimde overclock edilen işlemci yanma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu da bütün telefondan olmanız demektir.

Neden Root ?

– İstediğiniz Custom Rom’u  yükleyebileceksiniz.

– Telefonunuzun flaş şiddetini, ekran ayarlarını, titreşim ayarlarını, kamera ayarlarını, ses şiddetini, gps ayarlarını, açılış-kapanış animasyonunu ve aklınıza gelebilecek çoğu ayarı özelleştirebilirsiniz. Android’in özgür dünyası burden itibaren başlar.

– Marketteki yüzlerce root gerektiren uygulamayı kullanabilirsiniz.Mesela bir AdBlock uygulaması kullanarak, oyunlardaki reklamları bile engelleyebilirsiniz. Parantez açıp link verelim. . Geliştirici ayarlarında “Mock Location” ayarını açmadan, Fake GPS uygulamanızı sadece root/system/app dizinine taşıyarak sahte konumlarda bulunabilirsiniz veya Titanium Backup ile, telefonunuzun tam yedeğini alabilir ki buna oyunlarınızın kariyer dosyaları da dahil format sonrası yükleyebilirsiniz veya Call Master ile kimin sizi ne zaman arayabileceğini ayarlayabilirsiniz. Ve daha nice uygulamalar.

– Telefonunuzun hafızası düşük ise sınırlı sayıda uygulama yükleyebilirsiniz.  Bu durum can sıkıcı konumlara ulaşabilir zira android platformuna geliştirilen uygulamaların boyutlar gigabyteları aşmaya başladı. Bu durumda çeşitli methodlarla telefonun hafızası ile harici hafızanızı birleştirebilirsiniz.

Ama unutmamak gerekir. Telefon üreticileri rootlanmış telefonu garanti kapsamı dışına atmaktadırlar. Fakat, bazı ülkelerde bu uygulamaya dava açıldığına yönelik haber okumuştum. Üzgünüm ama bu ülkelerin arasında Türkiye mevcut değil.

 
 
[1] Overclock: İşlemcinin normal çalışma frekansını artırmak demektir. Örneğin Samsung Galaxy S3’ün işlemcisinin çalışma frekansı 1.5 GHz’dir. Biz bunu 1.5 Ghz’nin üzerine, mesela 1.7GHz’ye alırsak, overclock yapmış oluruz.
[2] Underclock: İşlemcinin normal çalışma frekansını azaltmak demektir. Örneğin Samsung Galaxy S3’ün işlemcisinin çalışma frekansı 1.5 GHz’dir. Biz bunu 1.5 Ghz’nin altına, mesela 1.2 GHz’ye alırsak, underclock yapmış oluruz.

Hello Android!” üzerine 10 yorum

  1. birde konudan konuya sıralı geçiş olsa devamı için.
    ama emeğinize sağlık ben de teşekkür ediyorum.

  2. Geri bildirim: Metehan Toksoy | Android’e İlk Selam!
  3. hocam rom kurmak için çekirdek sürümünün belirtilmesi yeterli mi yoksa sadece cihaz için hazırlanan romlar mı yüklenebilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s